Elektrības vairumtirdzniecības cena sasniegusi rekordaugstu līmeni

1 komentārs
Elektrības vairumtirdzniecības cena sasniegusi rekordaugstu līmeni
FOTO: LETA

Aukstā laika dēļ Baltijā izveidojies elektroenerģijas deficīts, kā dēļ rekordlīmeni sasniegusi elektrības vairumtirdzniecības cenas. Lielāko daļu iedzīvotāju tas neskars, tomēr ar krietni lielākiem rēķiniem par strāvu janvārī jārēķinās tiem, kas izvēlējušies elektrību pirkt par biržas cenām. Eksperti gan mierina, ka gada griezumā elektrības cena izlīdzināsies.

Līdz šim bija pierasts, ka elektrības biržas cena ziemas periodā ir zemākas, jo saistībā ar apkures sezonu lētu strāvu saražo koģenerācijas stacijas, tomēr šoziem situācija ir cita.

Janvārī atsevišķās dienās elektrības biržas cenas sasniegušas ilgi nebijušu līmeni – pīķa stundās pat 200 eiro par megavatstundu. Tas vērojams gan Latvijas Lietuvas zonā, gan Skandināvijā.

Baltijas reģionā elektrības cenu būtiski ietekmē Lietuva, kas pēc Ignalinas atomelektrostacijas slēgšanas kļuvusi atkarīga no importa strāvas. Situāciju pasliktinājis fakts, ka ar 1. janvāri slēgta lielākā Lietuvas Termoelektrostracija.

Lietuva par savu soli gan nebija informējusi nevienu no kaimiņvalstīm, kas nozarē izraisījis lielu neizpratni.

Tam, ka elektrības biržas cena šobrīd ir augsta, vairuma iedzīvotāju maciņos gan nevajadzētu atspoguļoties.

Lielākus rēķinus saņems vien tie, kas izvēlējušies strāvu pirkt par biržas cenām, tomēr šie klienti bija ieguvēji mēnešos, kad elektrības cenas bija ļoti zemas. Eksperti gan prognozē, ka ilgtermiņā klienti, kas izmanto biržas cenas nebūs zaudētāji.

Eksperti uzver, ka paliekot siltākam laikam elektrības biržas cenai vajadzētu stabilizēties. Turklāt drīzumā uz pilnu jaudu sāks darboties pērn decembrī atklātais starpsavienojums starp Lietuvu un Zviedriju, kas situāciju ar elektrības pieejamību reģionā vēl vairāk uzlabos.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl