55 komentāri

Daļai cilvēku šogad saņemtie elektrības rēķini nesuši nepatīkamu pārsteigumu – par elektrību jāmaksā krietni vairāk.

Tas saistīts ar subsidētās enerģijas maksājumu jeb tā dēvētās obligātā iepirkuma komponentes (OIK) reformu. Proti, šogad to aprēķina ne tikai par patērēto elektrību, bet arī par pieslēguma jaudām. Latvijas lielajiem ražotājiem elektrības rēķini pēc reformas krietni samazinājušies, bet daļai mājsaimniecību – gluži pretēji.

Lai turpmāk rēķins kļūtu mazāks, mājsaimniecībām iesaka izvērtēt, vai tiešām ir vajadzīga tik liela pieslēguma jauda.

Saņemtie elektrības rēķini par janvāri daudziem sagādāja milzu pārsteigumu. Cilvēki sociālajos tīklos ar tiem dalījās, paužot neizpratni un dusmas, kāpēc tie ir tik “uzpūsti” un no kurienes radies tāds sadārdzinājums. Piemēram, kādam cilvēkam par elektrību jāmaksā 30 eiro, lai arī faktiskais elektrības patēriņš janvārī  bijis nulle.

Līdzīga situācija arī citiem – elektrība nav patērēta vispār, bet jāmaksā, piemēram, 7 eiro. Vēl kādam par patērēto elektrību jāmaksā 25 eiro, taču rēķina summa sasniedz pat 83 eiro. Šādi un līdzīgi rēķini radušies OIK reformas dēļ. Ar šo gadu mainījusies OIK iekasēšanas kārtība jeb visu elektrības patērētāju atbalsta maksājums gāzes elektrostacijām un ”zaļās enerģijas” ražotājiem. Nu OIK aprēķina ne tikai par patērēto elektrības daudzumu, bet arī par pieslēguma jaudām. Līdz ar to rēķini sadārdzinās tām mājsaimniecībām, kurām ir lielas pieslēguma jaudas. Piemēram, privātmājām, arī garāžām un vasarnīcām.

“Mājsaimniecību sadaļai, kopumā ņemot, OIK slogs samazinās, bet, protams, ir šie te atsevišķie gadījumi, kuri lec ārā un kur šis te slogs pieaug, šajos gadījumos mēs aicinātu pārskatīt sava pieslēguma jaudas un iespēju to samazināt, lai arī šo rēķinu samazinātu,” norāda Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Stinka.

AS “Sadales tīkls” mājas lapā ir pamācība, kā izvērtēt savai mājsaimniecībai nepieciešamo jaudas pieslēgumu un to, vai elektrības patēriņš atbilst esošajam pieslēgumam. Vajadzības gadījumā pieslēguma jaudu var (bez maksas) samazināt.

“Mēs piedāvātu izvērtēt, cik tā jauda ir vajadzīga, tas minimums, kas ir nepieciešams, lai varētu tur dzīvot. Daudzās lauku sētās, kurās dzīvo maz cilvēku, ir saglabājušies vēsturiski lielie pieslēgumi. Tāpat ir ļoti daudz ēkas, kurās netiek vispār patērēta elektroenerģija, bet pieslēgums tiek uzturēts,” uzsver AS “Sadales tīkls” Korporatīvo klientu apkalpošanas daļas vadītājs Imants Krūmiņš.

Valdība reformu atbalstīja, lai samazinātu elektrības rēķinus Latvijas lielajiem ražotājiem un vairotu viņu konkurētspēju – OIK maksājumu slogs viņiem ir samazināts un pārlikts uz mājsaimniecībām. “Lai noturētu viņus un viņi paliktu Latvijā un turpinātu ražot. Un tas, ko mēs esam panākuši šobrīd, ka elektrības cenas mūsu ražotājiem jau ir tajā līmenī, kas ir viens no zemākajiem Eiropā. Līdz ar to šis mērķis ir sasniegts,” uzskata Stinka.

Sabiedrisko pakalpojumu regulators saņēmis sūdzības no vairākiem patērētājiem, ka rēķini par elektrību pieauguši, tomēr tā vadītājs norāda, ka lielākajai daļai mājsaimniecību ar vienfāzes pieslēgumu un mēneša patēriņu virs 82 kilovatstundām rēķini ir mazāki.

“Turpmākos gados sagaidāms, ka šis samazinājums turpināsies, jo samazinājies arī atbalsts “Latvenergo” TECiem, kā rezultātā tuvākajos gados sagaidāms, ka OIK slogs uz lietotājiem, lietotāju rēķinos, būs mazāks,” tā paredz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētājs Rolands Irklis

Tiesa, kā norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā, OIK reformas dēļ šogad par elektrību jāmaksā vairāk arī aptuveni 50 tūkstošiem mazo un vidējo uzņēmēju.

TOP komentāri

 • Andris Karasauskis
  +52 +50 -2

  Andris Karasauskis

  Pretīgi, ka Valdība aizvien izliekas, ka OIK afēra nav nekas vairāk,- kā LEGALIZĒTS REKETS pret nabadzīgāko iedzīvotāju daļu, kas jau tā skaita centus līdz nākamai pensijai!!!
  OIK ir zelta ādere MILJONĀRIEM un daudziem, kas kūrēja šos līgumus, ne jau par baltu velti!!!
  Vējonis diemžēl nespēj iekost saviem SAIMNIEKIEM no ZZS un apturēt šo ārprātu.
 • Kulons
  +40 +39 -1

  Kulons

  Vai Irklis un tas otrs āpsis saprot, kas ir 1-fāzu un kas 3-fāzu pieslēgums? Zinošam elektriķim ir skaidrs, ka 3-fāzes ir ekonomiskākas nekā 1-fāze gan lietotājam, gan energosistēmai. Pie kam, unikāls absurds ir 1 fāze ar 40 ampēriem! Vēl taču kāds elektriķis ir palicis vismaz Sadales tīklos, jeb tikai banku darbinieki ar pirktiem diplomiem? Cūcība ir ne tikai šie mākslīgi paaugstinātie maksājumi, bet arī Sadales tīklu pakalpojumu tarifi, kuros ietverti tirgus vērtību ievērojami pārsniedzoši mātes uzņēmuma Latvenergo pakalpojumi - grāmatvedība, IT, klientu centri, kā arī pamatlīdzekļu nomas maksa. Un tas nav bez valdības ziņas!
 • Jānis Reblis

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl