Eksperts: Politisku mahināciju dēļ “Rīgas satiksme” varētu zaudēt pēdējo kreditoru uzticību

Pievienot komentāru

Turpinās amatu pārbīdes Rīgas pašvaldības uzņēmumos – pirms dažām dienām ieceltais Rīgas vicemērs Druvis Kleins, kurš pārstāv deputātu bloku “Rīgai!”, bez skaidra pamata atcēlis vairākus konkursā izraudzītos “Rīgas satiksmes” (RS) padomes locekļus. Eksperti šajā lēmumā saskata cīņu par politisku ietekmi un brīdina, – RS ir tuvu tam, ka zaudēs kreditoru uzticību.

Par to, ka Rīgas jaunā vicemēra Druvja Kleina svarīgākais uzvedums ir atcelt RS padomi, tika baumots vēl pirms viņa apstiprināšanas amatā. Tomēr pirms trim dienām, kad viņu iecēla amatā, Kleins apgalvoja, ka šāda plāna nav.

Tomēr pirmdienas vakarā Kleins pieņēma lēmumu, ar kuru no amata atstādināja padomes priekšsēdētāju Normundu Narvaišu, padomes locekļus Aināru Ozolu un Andreju Pančenko. Lēmumu viņš pamato ar šaubām, kā trijotne iecelta amatos. Savas šaubas pamatot gan nespēja. “Es tagad negribētu komentēt. Man bija pietiekami daudz indikatoru, ka šīs šaubas radās, un ir arī apstiprinājumi tam. Tādēļ es šādu lēmumu pieņēmu.”

To, kāpēc padome daļēji atcelta, nezinot arī Rīgas mērs Oļegs Burovs, kurš gan vicemēram uzticoties. Plecus rausta arī otra vicemēre Anna Vladova.

Kleina lēmumu asi kritizē Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijā vadītājs Andris Grafs. Visi trīs atceltie bijuši neatkarīgi un profesionāli padomes locekļi, kurus par labiem atzinusi konkursa komisija. Viņš arī atgādina, ka šobrīd notiek padomes organizēts konkurss, kurā paredzēts izvēlēties jauno uzņēmuma valdi. “Tāpēc, atsaucot neatkarīgos padomes locekļus, tā liecina par politisku vēlmi noteikt gan padomes, gan valdes sastāvu ar vienu vienīgu mērķi – saglabāt politisko ietekmi.”

Opozīcija notiekošo saista ar “Rīgas satiksmes” valdes locekļa Emīla Jakrina interesēm. Savukārt eksperti uzskata, ka šīs pārbīdes var radīt lielu satricinājumu kompānijai, jo ar šo tiek pārkāpti kreditoriem dotie solījumi, ka uzņēmumu pārraudzīs profesionāla padome.

Jāpiebilst, ka līdz ar šo lēmumu zem lielas jautājuma zīmes ir solījumi izvērtēt iespējas piedzīt zaudējumus no KNAB aizturētā Leona Bemhena vadītās valdes un bijušā “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētāja Nila Ušakova.

Ziņots arī, ka otrdien jaunās ”Rīgas satiksmes” (RS) padomes pirmajā sēdē par pašvaldības uzņēmuma padomes priekšsēdētāju ievēlēts Rolands Klincis, savukārt par priekšsēdētāja vietnieci – Natālija Moškeviča. Tāpat pirmajā padomes sēdē par trešo uzņēmuma valdes locekli iecēla RS Administratīvo resursu pārvaldības direktori Elīnu Epalti-Drulli. Šāds lēmums bijis nepieciešams, jo pirmdien darbu ”Rīgas satiksmes” padomē uzsāka līdzšinējais valdes loceklis Juris Švanders, tādējādi uzņēmuma valde darbojās mazākumā, norāda RS.

Darbu ”Rīgas satiksmes” valdē turpina Emīls Jakrins un Armands Krūze.