Eksperti: Toni politikā noteiks pašvaldību vēlēšanas

0 Komentāru

Jaunajā gadā toni politiskajā dzīvē noteiks pašvaldību vēlēšanas, kas var ietekmēt arī valdības stabilitāti. Tā prognozē eksperti, kuru vērtējumā partiju attiecības var iespaidot arī tādi pasaules notikumi, kā Donalda Trampa nākšana pie varas ASV un vēlēšanas Eiropas lielvalstīs – Francijā un Vācijā.

2017. ir vēlēšanu gads. Jūnijā tiks vēlētas pašvaldības, un to tuvošanās jau ir jūtama. Filipa Rajevska vērtējumā, spilgts apliecinājums tam, ka partijas jau iesaistījušās cīņā par vēlētāju balsīm, ir jaunais valsts budžets.

Filips Rajevskis, politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks

Tās nelaimīgās “kvotas”, kuras aizgāja pašvaldībām. Lielie tēriņi – budžets ir ļoti optimistiski izveidots tā, ka tik liels tēriņu pieaugums nav bijis kopš, man liekas, “treknajiem gadiem”. Kas parāda, ka politiskās partijas aktīvi gatavojas vēlēšanām, un gatavas ir kārtīgi ieguldīt valsts naudu, lai padarītu sevi populāras pirms pašvaldību vēlēšanām.

Viena no pašvaldību vēlēšanu lielākajām intrigām, ir tas, vai Nilam Ušakovam kopā ar Andri Ameriku izdosies nosargāt pārliecinošo balsu vairākumu Rīgas domē. Ojārs Skudra saka – pagaidām nekas neliecina, ka galvaspilsētā būtu gaidāmas radikālas pārmaiņas.

Ojārs Skudra, politologs, LU asociētais profesors

Te gan jāteic tā, ka tās mūsdienu vēlēšanas visas ir raksturīgas ar to, ka priekšvēlēšanu nedēļa var būtiski ietekmēt tajā vai citā virzienā. Atkarībā no tā, kādi jautājumi vai materiāli, ieskaitot kompromitējošos, parādās publiskajā telpā. Bet es domāju, ka diezgan droši var prognozēt, ka pašreizējā koalīcija pie varas saglabāsies.

Filips Rajevskis, politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks

Mēs vēl varēsim redzēt kaut kādas kombinācijas, es tā ceru, un kaut kādus cilvēkus, kas varētu būt jaunie rekrūši jeb jaunienācēji politikā, kas var pamainīt arī visu to skatuves izvietojumu. Tad arī varēs spriest, vai tandēms Ušakovs-Ameriks ir tik stabils vai nav.

Pašvaldību vēlēšanu rezultāti var iespaidot arī valdību veidojošo partiju attiecības. Tas lielā mērā būs atkarīgs no tā, kā būs startējusi “Vienotība”, kurai arī pēc tam, kad partijas vadītāja amatā Solvitu Āboltiņu ir nomainījis Andris Piebalgs, neizdodas atgūt vēlētāju popularitāti.

Ojārs Skudra, politologs, LU asociētais profesors

Ja pašvaldību vēlēšanās graujošu neveiksmi cieš tā dēvētās mazās partijas un “Vienotība”, tad es uzskatu, ka, visticamākais, ir iespējami kaut kādi manevri arī valdības gaiteņos. Vai tas var izraisīt valdības krīzi, par to grūti spriest. Tas būs atkarīgs lielā mērā no tā, kas notiks ar “Vienotības” vadību. Pašreizējā situācija ir tāda izveidojusies “Vienotībā”, ka partijas priekšsēdētājam ir jānomainās, ja viņš tur savu doto vārdu.

Tāpat viņa vērtējumā valdības stabilitāti pavisam tieši var ietekmēt notikumi pasaulē — kā Latvijas sabiedrotie veidos attiecības ar Krieviju, kāda turpmāk būs NATO loma.

Ojārs Skudra, politologs, LU asociētais profesors

Tas ir saistīts ar prezidenta vēlēšanām Francijā. Tas ir saistīts ar G7 samitu, kas notiek maija beigās Sicīlijā, Itālijā, [kur] ieradīsies Donalds Tramps. Ir iespējams, ka, visticamākais, pēc tam notiek tā dēvētais nelielais vai mazais NATO galveno partneru Eiropā samits Briselē, lai spriestu par NATO stratēģiskās koncepcijas pārstrādi, jaunas izveidošanu. Viss šis faktoru kopums varētu ietekmēt valdības stabilitāti.

Partijām Jaunajā gadā izaicinājumu netrūks. Pamatus, uz kuriem stāv valdība, potenciāli apdraud gan tas, ka ekonomika tomēr var neaugt tik strauji, kā tika plānots, veidojot valsts budžetu, gan tas, ka partijas jau gatavosies Saeimas vēlēšanām, kas notiks 2018. gadā.

Filips Rajevskis, politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks

Mēs varam nonākt pie tā, ka ir koalīcijas “piefrišināšana”, valdības seju pamainīšana. Tā ir gatavošanās priekš lielajām Saeimas vēlēšanām.

Līdz ar to politiķiem Jaunajā gadā būs jāīsteno teju vai neiespējamā misija — būt populāriem vēlētāju acīs un vienlaikus turēt solījumu, turpināt reformas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, kā arī apstiprināt nodokļu jauno stratēģiju, kas neizbēgami nozīmē jaunas izmaiņas nodokļu politikā.

0 Komentāru