Komentāri

No Salaspils kodolreaktora tvertnēm noplūdis radioaktīvais ūdens ar tritiju un cēziju, – to šodien paziņojusi Latvijas Universitāte, kas apsaimnieko vienu Latvijas visbīstamākajiem objektiem. Radioaktīvā ūdens noplūde ne pa jokam satraukusi Salaspils iedzīvotājus, kuri baiļojas, vai maz tagad drīkstēs dzert ūdeni no akām.

Salaspils kodolreaktora dzesēšanai reiz izmantotais radioaktīvais ūdens ir noplūdis zemē ilgstošā laika periodā, un joprojām neviens nevar īsti pateikt incidenta patieso apjomu litros, – LNT Ziņām saka reaktora apsaimniekotājs Latvijas Universitāte.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Taču sūce pa pazemē izvietoto tērauda tvertņu salaiduma šuvju caurumiem atklāta vien tikai šajās dienās. Gadiem ilgi visas valdības ignorēja universitātes brīdinājumus par draudiem. Tikai gada nogalē negribīgi piešķirti 100 tūkstoši eiro pazemes glabātuvju tehniskā stāvokļa apsekošanai.

”Šobrīd situācija ir tāda, ka esam noķēruši pēdējā brīdī to nelabo aiz astes, šobrīd tur nekāds milzu risks veselībai un videi nav radies, jo tas piesārņojum līmenis vēl ir zem pieļaujamās normas desmit reizes, bet nu principā viņam nevajadzētu būt vispār,” stāsta Latvijas Universitātes prorektors Indriķis Muižnieks

Augsnes sākotnējie piesārņojuma mērījumi rāda – Zemē nav jāsprauž radioaktīvā piesārņojuma zīmes, ap reaktoru dzīvojošie cilvēki nav jāevakuē, un ūdeni var turpināt dzert.

”Ūdens ir noplūdis nedaudz no šīs tvertnes, līdz ar to, tā kā tas ir nelielā attālumā, nav nepieciešamības veikt papildus mērījumus kaut kur ārpus reaktora teritorijas. Ūdens ir palicis reaktora teritorijā, tuvu šai tvertnei. Cilvēkiem uztraukties un veikt analīzes speciāli dzeramajos ūdeņos, gruntsūdeņu līmeņos, tas nav nepieciešams,” stāsta LU Ķīmiskās fizikas institūta vadošā pētniece Gunta Ķizāne

Taču briesmas, pie tam vēl pat ļaunākas, turpina pastāvēt, – brīdina Latvijas Universitāte. Vislielākā radiācija ir paša reaktora katlā.

”Ja jau tur ir sarūsējušas tās šuves, tad jādomā, ka tur nav nekas labāks. Te ir ļoti, ļoti steidzami jāveic visi tie darbi, lai novērstu iespējami lielākas briesmas,” stāsta Latvijas Universitātes prorektors Indriķis Muižnieks

Bīstamība arī tajā, ka politiķi ignorējuši lūgumus pat pēc ēkas plaisu aiztaisīšanas. Gaisma spīd cauri, un ēkas sabrukšanu nevar izslēgt.

Šobrīd visreālākais vides radioaktīvā piesārņojuma drauds ir turpat esoša tāda pati otra pazemes tvertne ar tikpat daudz radioaktīvā šķidruma. Arī tā nav pārbaudīta tikpat ilgi, cik saplaisājusī tvertne – kopš reaktora atklāšanas 60.gadā.

Latvijas radiācijas centrs LNT Ziņām saka – tiek apsvērta iespēja likt tuvumā esošajam uzņēmumam Knauf pārtraukt ģipšakmens ieguvu. Zemes satricinājumi var vēl vairāk sabojāt sarūsējušās radioaktīvā šķidruma tvertni.

Otrai tādai pārbaudei steidzami vajadzīgi vēl 100 tūkstoši eiro. Bet visa reaktora demontāžai un briesmu novēršanai – 5,5 miljoni eiro. Nākamā gada budžetā tā nav valdības prioritāte. Vides ministrijas darbu sarakstā svarīgums tikai 115. vietā.

Tikmēr interneta sociālie tīkli šovakar pilni ar iedzīvotāju paustajiem satraukumiem, taču ir arī ironija. Kāds salaspilietis Twitter raksta – mums salaspiliešiem nebūs jāpērk atstarotāji, paši starosim zaļganā krāsā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl