Eksperti nevairās situāciju Latvijā raksturot kā “politisku krīzi”

6 komentāri
Eksperti nevairās situāciju Latvijā raksturot kā “politisku krīzi”
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Noraugoties uz 13. Saeimas deputātu nespēju jau ilgstoši izveidot valdību, eksperti vairs nevairās šo situāciju raksturot kā “politisku krīzi”. Politiķu savstarpējie pārmetumi un sarkanās līnijas vieš bažas, vai šis parlamenta sasaukums vispār būs spējīgs vienoties koalīcijā.

Pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līdera Jāņa Bordāna neveiksmīgā mēģinājuma izveidot valdību Valsts prezidents Raimonds Vējonis politiskās konsultācijas atsāks pēc valsts svētkiem un runās ar “KPV LV” līderi Aldi Gobzemu un Arti Pabriku no “Attīstībai/Par!”.

Politikas vērotāji gan ir skeptiski par abu kandidātu iespējām savākt Saeimā nepieciešamo balsu skaitu. Bumba patlaban ir Valsts prezidenta pusē.

“Dilemma ir – vai iziet vēl vairākus apļus ar Gobzema un Pabrika kungu, kuru iespējas tikt apstiprinātiem izskatās diezgan mazas, vai meklēt kādu citu, bet politisku kandidātu. Tādu, kas nāktu no Saeimā pārstāvētajam partijām,” teic politologs Ivars Ījabs.

“Labais tonis tagad teikt, ka nav politiskās krīzes, bet īstenībā ir gan. Viena lieta, kurš ir premjera amata kandidāts, bet stāv priekšā arī Saeimas komisiju ievēlēšana. Par spīti tam, ka visi runā par sarkano līniju atmešanu, arī tur ambīcijas sit augstu vilni,” norāda politikas komentētājs Māris Zanders.

Vienlaikus jau atklāti tiek runāts par iespējamām ārkārtas vēlēšanām. “Es, atklāti sakot, Vējoņa kunga vietā ar to padraudētu,” norāda Ījabs.

“Atsevišķas partijas, daži tā sauktie jaunie un gaišie spēki, būtu ārkārtīgi priecīgi, ja sāktos nopietnas runas par Saeimas pirmstermiņa vēlēšanām. Prezidents tādu iespēju noteikti neizslēdz, bet tas noteikti nav tuvākā mēneša jautājums,” saka Zanders.

Jāpiebilst, ka bažās par Pabrika vai Gobzema nespēju savākt balsis Saeimā neoficiāli arvien biežāk kā iespējamais Ministru prezidenta amata kandidāts izskan Nacionālās apvienības premjera kandidāts Roberts Zīle.

6 komentāri