Eksperti: Dārgu dzīvokļu cenas kritīsies

0 Komentāru
Eksperti: Dārgu dzīvokļu cenas kritīsies
FOTO: LETA

Dārgu dzīvokļu cenas kritīsies – tā prognozē nozares eksperti, komentējot politiķu plānus vēl krasāk ierobežot termiņuzturēšanās atļauju tirgošanu pret nekustamo īpašumu. Jau kopš septembra, kad stājās spēkā jaunie nosacījumi, īpašumus pirkuši un atļaujām pieteikušies vien četri ārvalstnieki.

Pēc krīzes Latvijā sāktā uzturēšanās atļauju tirgošana palīdzējusi bankām atbrīvoties no nekustamiem īpašumiem, kas pārņemti no kredītu nemaksātājiem. Ekspertu skatījumā, dažām bankām izdevies pārdot pat 70%, bet dažām – vien 30% portfeļa.

Uzturēšanās atļauju iegūšanas vārdā Latvijā ieplūdušais miljards ļāvis arī nekustamā īpašuma tirgum optimistiskāk raudzīties nākotnē. Tomēr politiķu lēmums no septembra divtik palielināt slieksni atļauju iegādei – tagad tie ir 250 tūkstoši eiro – situāciju kardināli mainījis. Pagaidām īpašumus pirkuši vien četri ārvalstu pilsoņi.

Kā zibens no skaidrām debesīm – tā nekustamo īpašumu eksperti novērtējuši Saeimas komisijas šīs nedēļas lēmumu atbalstīt un virzīt turpmākai izskatīšanai ideju valsts drošības apsvērumu dēļ vispār aizliegt izsniegt uzturēšanās atļaujas Krievijas pilsoņiem pret nekustamo īpašumu.

Ja Saeima to atbalstīs, nekustamā īpašuma tirgum sekas varot būt graujošas, jo līdz šim tieši šīs kaimiņvalsts pilsoņi pirkuši absolūti lielāko daļu īpašumu.

Taču – kas vienam slikti, otram var būt labi – eksperti prognozē, ka tādā gadījumā ievērojami varētu kristies mājokļu cenas Rīgā un Jūrmalā, un tie līdz ar to varētu kļūt krietni pieejamāki vietējiem iedzīvotājiem.

Pēc eksperta teiktā, ja bankas aktīvāk izsniegtu kredītus, uzturēšanās atļauju tirgošana nebūtu nepieciešama. Tomēr pagaidām tā nav. Bet bez kredītiem vairums vietējo mājsaimniecību var nopirkt īpašumus cenā līdz 30 tūkstošiem eiro.

0 Komentāru