Eksperti: darbojoties attālinātā režīmā, politiķiem jāapgūst jaunais sazināšanās veids

1 komentārs

Kopš ieviesti pulcēšanās ierobežojumi, iedzīvotāji par politiķu lemto uzzina, galvenokārt pateicoties attālināti rīkotām videokonferencēm.

Pirmā pieredze liecina, ka ministri ar jaunumiem mēdz iepazīstināt arī no savas dzīvesvietas, ģērbušies ērtās mājas drēbēs vai pat esot guļamistabā līdzās vienradžiem.

Politiķi attālināti sāka strādāt martā, kad kļuva zināms, ka ar jauno vīrusu inficējies deputāts Artuss Kaimiņš, tāpēc teju visa Saeima un Ministru kabinets nonāca pašizolācijā. Gan valdības sēdes, gan preses konferences tagad notiek neklātienē, izmantojot digitālās tehnoloģijas, kas mēdz pievilt.

Pateicoties attālinātai saziņai, visiem ir bijusi iespēja ielūkoties labklājības ministres guļamistabā, jo Ramona Petraviča (KPV LV) par jaunumiem iedzīvotājus izvēlējās informēt līdzās gultai un plauktā novietototajiem vienradžiem.

Etiķetes eksperte Aija Strautmane norāda, ka guļamistaba ir gaužām nepiemērota vieta, lai iepazīstinātu ar valdības lēmumiem.

“Ministres kundze vēl joprojām spītīgi negrib saprast, ka viņa ir ministre, ka sava privātā dzīve un sava privātā gulta nav tā vieta, kur ministrs uzrunā nopietnas, valstiski ārkārtējā gadījumā svarīgas lietas,” uzskata Strautmane, kuras teiktajam pievienojas politologs un sabiedrisko attiecību eksperts Filips Rajevskis.

“Es domāju, ir ļoti grūti pieņemt vienradžus guļamistabā uz plaukta. Tomēr šajā gadījumā arī visai tai anturāžai un fonam ir jāliek cilvēkiem saprast, ka cilvēks, neskatoties uz to, ka viņš sēž mājās, nopietni strādā, nevis gulšņā ar vienradžiem un dažkārt pakomunicē “Skype”,” norāda Rajevskis.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!

Uzmanību piesaistījis arī finanšu ministra Jāņa Reira plaukts, jo tas piedzīvojis pārmaiņas. Plauktā novietotās Vinstona Čērčila bistes skats sākotnēji bija vērsts uz sāniem, tagad – biste lūkojas tieši kamerā.

Bet politiķi, kuri kameru vērsuši tā, lai būtu aplūkojami griesti, padomu var smelties no Valsts prezidenta Egila Levita. Lai kamera būtu pareizā augstumā, viņš izlīdzējies, datoru novietojot uz grāmatām.

Amatpersonām tāpat vēl jātiek skaidrībā, cik tālu jāatrodas no kameras. Vieni ietur pārāk lielu distanci, bet citi pazūd aiz televīzijas ziņu titriem. Tikmēr eksperti aicina neaizmirst, ka politiķiem, arī attālināti veicot darba pienākumus, joprojām ir jāizskatās lietišķi.

“Tas, ka tu esi attālināti, ka sēdi mājās nenozīmē, ka tu vari būt neskuvies, nekopts, treniņbiksēs vai varbūt vannā runāt ar auditoriju,” uzsver Filips Rajevskis.

Politiķiem ir jābūt lietišķi ģērbtiem neatkarīgi no tā, vai viņi uz žurnālistu jautājumiem atbild televīzijas studijā vai savās mājās, saka Aija Strautmane.

“Ar ko tad studija viņu mājā ir savādāka? Ne ar ko. Tā ir gan televīzijas studija, gan arī viņa kabinets. Var būt maza skaista vietiņa iekārtota. Un tur tad arī cilvēki apsēžas, saģērbjas, sapucējas un runā ar savu tautu,” norāda Aija Strautmane

Pieredze liecina, ka, pielāgoties jaunajiem apstākļiem, jāmācās arī žurnālistiem.