Ekskluzīvi foto: 20 gadi pēc Skrundas lokatora uzspridzināšanas

11 komentāri
Ekskluzīvi foto: 20 gadi pēc Skrundas lokatora uzspridzināšanas
FOTO: Alberts Dinters, Bez Tabu

”Tas bija 1995. gada 4.maijs, kad kopā ar draugiem, miglainā dienā devāmies uz tautā tā saukto Skrundas lokatoru. Jo tajā dienā bija paredzēts uzspridzināt nupat uzbūvēto, bet ekspluatācijā nenodoto, jauno radio lokatora ēku, kuru būvēja padomijas spēki. Spridzināšanai bija simboliska nozīme, jo īsto spiegu aparātu izslēdza vairākus gadus vēlāk,” tā par 20 gadus veciem notikumiem atminas TV3 raidījuma Bez Tabu žurnālists Alberts Dinters.

”Vietējie tolaik mēļoja, ka no starojuma vietējos mežos aug milzu sēnes un kropli koki. Vēl šodien skaidri atminos dobjos sprādzienus, kuri vēstīja par ēkas galu un apokaliptisko skatu, kā tā sabruka. Lai arī pagājuši divi gadu desmiti, arī šodien pastaigājoties pa krietni papostīto, bijušo militāro pilsētiņu var “noķert” komunistu laiku gaisotni. Šobrīd teritorija ir Skrundas pagasta īpašumā un dzird runas, ka to atrādīs tūristiem. Tiem, kuriem gribas palūkot vēsturi te būs ko redzēt,” norāda Alberts.

Skrundas lokators jeb Skrundas radio lokācijas stacija (RLS) bija militārs Padomju armijas objekts, kas atradās tiešā Skrundas pilsētas tuvumā. Stacijā atradās RLS Dņepr un tika būvēts jauns RLS Darjal.

1994. gada 12. augustā tika noslēgts līgums ar ASV par Darjal ēku nojaukšanu. Nojaukšanas darbi tika uzticēti ASV uzņēmumam Controlled Demolition.

1995. gada janvārī uzņēmums ieveda tehniku un uzsāka sagatavošanās darbus. Ēka tika nojaukta ar kontrolētu sprādzienu 1995. gada 4. maijā. Tika izmantoti 360 kg sprāgstvielu,izvietojot tās 430 punktos.Ēka sagruva 12 sekundēs, atstājot 435 000 tonnu būvgružu, 14 000 tonnu metāla,19 000 tonnu smilšu. Sprādziena laikā skanēja speciāli šim notikuma komponēts Zigmāra Liepiņa skaņdarbs Liberatio.

Nojaukšanas darbos tika iesaistīti ap 500 rajona iedzīvotāju. 1995. gada novembrī nojaukšana tika pabeigta. Tās izmaksas bija 8,4 miljoni ASV dolāru, no tiem 7 sedza ASV, daļēji arī Ziemeļvalstis.

Skaties ekskluzīvu galeriju no Skrundas.

11 komentāri