Ekonomiskās izaugsmes temps palēnināsies, prognozē Finanšu ministrija

1 komentārs

Kamēr turpinās sarunas par jaunās valdības izveidi, aizejošais Ministru kabinets sagatavojis nākamā gada valsts budžeta plānu. Par tā izpildi gan būs jārūpējas jaunajiem.

Saskaņā ar prognozēm ekonomika nākamgad augs lēnāk nekā šogad. Tāpēc, visticamāk, nebūs daudz papildu nodokļos iekasētas naudas, ko iedalīt priekšvēlēšanu laika dāsno solījumu izpildei.

Visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm 15. oktobrī jāiesniedz nākamā gada valsts budžeta plāns. Taču, tā kā Latvijā ir notikušas vēlēšanas, Briselē no Rīgas gaida tā saīsināto variantu, kuru valdība ārkārtas sēdē plāno skatīt nākampirmdien. Aizejošā finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) uzskata, ka jaunajai valdībai atstāta laba sagatave.

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre

Tas, kas man ir svarīgi, ir, ka mēs budžetu esam atstājuši stabilā stāvoklī, sabalansētu, ar fiskāla nodrošinājuma rezervi. Ja ir jaunas vēlmes lieliem nozīmīgiem tēriņiem, tad, protams, arī jaunajai valdībai jāpiedāvā priekšlikumi, kur ņemt resursus.

Nākamā gada ieņēmumi plānoti nedaudz virs 9 miljardiem eiro, kas ir par 200 miljoniem vairāk nekā šogad. Budžeta deficīts plānots 0,7% apmērā no IKP, bet ekonomikas izaugsmes temps sabremzēsies līdz 3% no IKP. Savukārt fiskālā telpa jeb tas, cik brīvu līdzekļu būs jaunām iniciatīvam, nav aprēķināts, jo esot atkarīgs no Eiropas Komisijas nostājas. Šā brīža valsts maka turētāji gan nešaubās – summa būs neliela. Līdz ar to vairumu vēlēšanu solījumu neesot reāli izpildīt.

Jāpiebilst, ka gadījumā, ja sarunas par jaunās valdības izveidi ievilksies, Latvija varētu pirmoreiz šajā gadsimtā jauno gadu sākt ar vecā gada tēriņiem un esošo politiku.