Ēķim, Rubenim un Liepniekam piespriež tūkstošiem eiro lielu naudas sodu, virknei personu arī cietumsods

4 komentāri
Ēķim, Rubenim un Liepniekam piespriež tūkstošiem eiro lielu naudas sodu, virknei personu arī cietumsods
FOTO: LETA

Tā ir “digitālgeita” – krāpšanas shēma, kas pirms 12 gadiem radīja milzu troksni un skaļas apsūdzības, kurās figurē ekspremjeram Andrim Šķēlem pietuvinātas personas. Pēc ilga laika pirmā instance darbu beigusi. Lietā iesaistīto uzņēmēju Andreju Ēķi tiesa atzinusi par vainīgu, sodot ar naudas sodu 120 minimālo mēnešalgu jeb 43 200 eiro apmērā. Vairākiem apsūdzētājiem tika piespriesti arī reāli cietumsodi.

Rīgas apgabaltiesa šodien nolēma atzīt par vainīgiem 12 digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzētos, septiņiem no viņiem piespriežot reālu cietumsodu, bet sešiem nosakot naudas sodus. Tikmēr piecas personas attaisnotas un viena atbrīvota no kriminālatbildības.

Jurģim Liepniekam tiesa kā galīgo sodu nosaka naudas sodu 200 minimālo mēnešalgu jeb 72 000 eiro apmērā. 

Tiesa Guntaram Spundem kā galīgo sodu nosaka viena gada cietumsodu un naudas sodu 28 800 eiro apmērā.

Jānim Lozem galīgais sods divi gadi brīvības atņemšanas un naudas sods 36 000 eiro apmērā.

Andrejam Zabeckim tiesa piespriež trīs gadus cietumsodu.

Jānim Zipam tiesa nosaka brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un naudas sodu 25 200 eiro apmērā.

Ojāram Rubenim tiesa nosaka naudas sodu 18 000 eiro apmērā.

Harijam Krongornam tiesa piespriež trīs gadu brīvības atņemšanu, sodā ieskaitot cietumā pavadītos trīs mēnešus.

Tiesa piespriež Jānim Svārpstonam trīs gadu cietumsodu, kā arī naudas sodu 25 200 eiro apmērā.

Nodokļu konsultantam Uldim Kokinam noteikts divu gadu cietumsods un naudas sods 18 000 eiro apmērā.

Digitālās televīzijas krimināllieta jeb “digitālgeita” tiesā nonāca pirms 7 gadiem. Vēl gandrīz tikpat bija nepieciešams izmeklēšanai. Termiņus par absurdiem sauc kā apsūdzība, tā paši apsūdzētie. Beidzot šī lieta nonākusi līdz pirmajam spriedumam.

Tiesas sastāvs ar tiesnesi Juri Stukānu priekšgalā digitālās televīzijas krimināllietu sāka skatīt 2008. gada 28. augustā. Kriminālprocesā uz apsūdzēto sola sēdās 19 personas – Jānis Loze, Harijs Krongorns, Andrejs Ēķis, Andrejs Zabeckis, Gints Bandēns, Jurģis Liepnieks, Guntars Spunde, Māris Pauders, Mārtiņš Kvēps, Jānis Svārpstons, Valdis Purvinskis, Jānis Zips, Juris Ulmanis, Ojārs Rubenis, Didzis Jonovs, Andrians Ļublins, Alfrēds Janevics, Jānis Plūme un Uldis Kokins, kā arī Ināra Rudaka, kas lietas iztiesāšanas laikā nomira.
Savukārt tiesas izmeklēšanas laikā viens bijušais VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Pauders psihiski saslima, tāpēc viņu tiesā pārstāvēja bāriņtiesas pārstāvis.

Digitālās televīzijas krimināllieta ir saistīta ar Digitālā Latvijas radio un televīzijas centra un “Kempmayer Media Limited” meitasfirmas “Kempmayer Media Latvia” vienošanos, kas paredzēja vairākos posmos ieviest digitālo televīziju un Latvijā nogādāt dažādu specifisku aparatūru digitālajai apraidei. Projekta kopējās izmaksas iepriekš lēstas daudzos desmitos miljonu latu.
Saistībā ar minētā projekta izpildi 19 personām apsūdzības uzrādītas pēc dažādiem Krimināllikuma (KL) pantiem – 317. panta par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, KL 319. panta par valsts amatpersonas bezdarbību, KL 177. panta par krāpšanu un KL 195. panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Neviens no apsūdzētajiem savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzīst. Daži no apsūdzētajiem skaidro, ka nesaprot, kādus tieši noziegumus prokuratūra viņiem inkriminējusi, citi savukārt norāda uz apsūdzības nepilnībām.

Pērn nu jau pensionētais prokurors Edvīns Piliksers noslēdza savu tiesas debašu runas daļu, visbargākos sodus prasot apsūdzētajam Liepniekam, kā arī finanšu konsultantam Krongornam un Zabeckim. Atšķirībā no sava kolēģa Monvīda Zelča Piliksers Liepnieku prasīja sodīt ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un naudas sodu 170 minimālo mēnešalgu jeb 54 400 eiro apmērā. Savukārt prokurors Zelčs lūdza tiesai Liepnieku sodīt ar naudas sodu 128 000 eiro jeb 400 minimālo mēnešalgu apmērā.

Tiesas debašu noslēgumā Zelčs norādīja uz tālāko rīcību ar atsevišķiem lietā esošajiem lietiskajiem pierādījumiem, kas izņemti kratīšanās. Lielākoties dokumenti, portatīvie datori un citi datu nesēji atdodami to īpašniekiem vai iznīcināmi, uzskata prokurors.

4 komentāri