Eiropas Savienības nākamā gada budžetā – 500 miljoni piensaimniekiem

3 komentāri

Piensaimnieki var rēķināties ar ārpuskārtas finanšu atbalstu, lai mazinātu Krievijas pārtikas embargo radītos zaudējumus. Paredzams, ka jau šonedēļ to atbalstīs Eiropas Parlaments.

Eiropas Savienībai šie nav viegls periods. Papildu budžeta līdzekļi jānovirza bēgļu krīzei, robežu stiprināšanai, pret Krieviju vērsto ekonomisko sankciju izraisīto pretpasākumu kompensēšanai.

Tas viss prasījis teju 6 miljardus lielus papildtēriņus, kurus Eiropas Parlaments ierēķinājis nākamā gada budžetā.

Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte

Mēs panācām palielinājumu salīdzinājumā ar  Eiropas Komisijas priekšlikumu, bet ne tik lielu, kā sākotnēji gribējām. Svarīgākajās sfērās mums izdevās. Izdevās vienoties par papildu 500 miljoniem eiro lauksaimniekiem.

Aizliegums Krievijā realizēt piena produktus no Eiropas Savienības vislielāko triecienu devis Somijas, kā arī Latvijas piensaimniekiem.

Ginta Jakobsone, LOSP vadošā eksperte

Tās krīzes paliek dziļākas, līdz ar to Eiropas budžets un arī tie 500 miljoni, ko piešķīra, tas ir būtisks atspaids.

Eiropas Savienībā šobrīd rit 2014.-2020. gada plānošanas periods. Taču fondu apguve tā pa īstam sākusies vien tagad. Vēl gada sākumā apguves temps bija lēns, šobrīd situācijai uzlabojoties. No Latvijai piešķirtajiem 4,4 miljardiem eiro, iesniegumi saņemti par vairāk nekā miljardu.

Edgars Šadris, Finanšu ministrijas ES fondu stratēģijas departamenta direktors

Par spīti tam, ka esam uzsākuši šo periodu lēnāk, nekā būtu gribējuši, esam salīdzinoši labā situācijā.  Esam Eiropas Komisijai deklarējuši izdevumus, ko daudzas valstis vēl līdz šim brīdim nav spējušas izdarīt.

Gan Latvijā, gan citviet arvien populārāk ir sacīt, ka galvenais nav naudu paņemt, bet gudri iztērēt. Un tas esot viens no lēnā tempa skaidrojumiem.

Līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā fondu līdzekļi ir bijis būtisks atspaids ekonomiskajai izaugsmei. Iepriekšējo periodu nauda iztērēta pilnībā.

No otras puses, tas radījis kaut ko līdzīgu atkarībai. Īpaši tuvojoties periodam, kad pieejamie līdzekļi var būtiski apsīkt.

Baiba Traidase, Latvijas Bankas ekonomiste

Protams, ES fondi nav vienīgais, kādēļ šobrīd ir zems ekonomiskās izaugsmes temps, taču tas ir būtisks. Un, kad nākamgad gaidām uzrāvienu, šī situācijas kropļošana notiks.

Sarunas par nākamo plānošanas periodu, proti, pēc 2020. gada, vēl nav sākušās.
3 komentāri