“Eiropas salātu krīze” jūtama arī Latvijā – par piektdaļu augušas dārzeņu cenas

2 komentāri

Dārzeņi kļuvuši dārgāki. Tā dēvētās Eiropas salātu krīzes pamatā ir plūdi un neraksturīgi liels sals Spānijā, kas krasi samazinājis ražu un izraisījis dārzeņu deficītu Eiropā.

Lai to kompensētu, dažviet Eiropā ieviesti iegādes ierobežojumi, piemēram, ne vairāk kā trīs salātu galvas uz vienu pircēju, kā arī tiek celtas cenas.

Janvārī Latvijas veikalos dārzeņi sadārdzinājās par gandrīz 23%. Līdztekus dabas apstākļu iznīcinātiem ledus salātiem, baklažāniem un cukīni veikalnieki paaugstinājuši cenas arī tomātiem, paprikai un gurķiem. Eksperti to sauc par situācijas izmantošanu.

Ingūna Gulbe, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja

Grūti ir vienmēr pacelt cenu. Un tas, ka mēs dzirdam visos medijos, ka kaut kas ir nosalis vai izkarsis, izslīcis, tas vienmēr liekas cilvēkiem tāds pamatots. Un nav sašutuma. Un šis ir tas brīdis – jā, medijos ir izskanējis, un tirgotāji un ražotāji var objektīvi prasīt lielāku cenu.

Latvijas audzētāji gan cenas nav pacēluši – vietējā produkcija janvārī pat kļuva nedaudz lētāka. Prognozēts, ka pavasarī kritīsies pašmāju gurķu cenas. Drīz vietējo sortimentu arī papildinās podiņos audzētie salāti un tomāti. Savukārt Eiropā netipiski augstas dārzeņu un zaļumu cenas saglabāsies vēl pāris mēnešus – līdz jaunajai ražai.

2 komentāri