Eiropas politiķi brīdina Trampu nelolot ilūzijas par Putinu

0 Komentāru

Vairāki Eiropas līderi vēstulē jaunievēlēto ASV prezidentu Donaldu Trampu brīdina par Krievijas prezidenta Vladimira Putina iespējamiem plāniem un negatīvajām sekām, ko nestu sankciju atcelšana. Viņi pauduši bažas par to, kādas varētu izvērsties ASV attiecības ar Krieviju, Trampam kļūstot par prezidentu.

Vēstuli parakstījuši vairāki bijušie un esošie politiķi, galvenokārt no Austrumeiropas valstīm. Vienlaikus apsveicot Trampu ar ievēlēšanu, viņus uztrauc iespējamās izmaiņas ASV ārpolitikā, kad nākamnedēļ par Baltā nama saimnieku kļūs Tramps.

Viņam tiek atgādināts par Krievijas agresiju Ukrainā, norādot, ka būtu kļūdaini atcelt pret Krieviju noteiktās sankcijas. Vēstules autori Trampu aicina nelolot ilūzijas par Putinu.

Nešaubieties, — Vladimirs Putins nav Amerikas sabiedrotais. Tāpat viņš nav uzticams starptautiskais partneris,

teikts vēstulē. Tramps tiek brīdināts, ka “darījums ar Putinu neatnesīs mieru. Gluži pretēji, tas padarīs karu vairāk iespējamu. Piekāpšanos Putins uzskata par vājuma pazīmi. Viņš būs noskaņots pārbaudīt, cik uzticama ir Amerika, uz frontes līnijas esošajās NATO valstīs – tādās kā Igaunija, Latvija, Lietuva un Polija.”

No Latvijas vēstuli parakstījis Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Kalniņš.

Ojārs Kalniņš, Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs (“Vienotība”)

Tas ir, kā mēs to redzam. Tur bija ne tikai baltieši, bet arī Karls Bilts no Zviedrijas. Es domāju, ka tas ir ļoti svarīgi, jo tas parāda, ka tie draudi mūsu drošībai ir reģionāli draudi.

To parakstījusi arī bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kura Trampu uzskata par potenciāli bīstamu.

Vaira Vīķe-Freiberga, bijusī Valsts prezidente

Es baidos, ka viņš varētu apdraudēt drošību ne tik vien mums, bet pats savai zemei un arī saviem ne tik vien Eiropas, bet arī sabiedrotajiem citviet pasaulē. Viņa tendence būt ļoti impulsīvam un nākt ar straujiem paziņojumiem ir potenciāli bīstama.

Vēstule ir “adekvāta un vietā”, saka Ārpolitikas institūta vadītājs Andris Sprūds. Cits jautājums, vai tā atradīs dzirdīgas ausis Baltajā namā.

Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors

Nepārspīlēsim ar to, ka tas mainīs vai nemainīs Donalda Trampa politiku. Tas varbūt var kaut kur aizķerties un aizķersies republikāņu aprindās, aizķersies padomdevēju aprindās. Vai Donalds Tramps iepazīsies ar šo vēstuli, par to vēl ir zināmi jautājumi. Bet kopumā tas neizslēdz to, ka tas ir jādara. Par sevi ir jādod zināt, jo klusēšanu mazas valstis šajā situācijā atļauties nevar.

Vēstules noslēgumā Tramps tiek aicināts nevājināt ASV un Eiropas attiecības. Tās autori akcentē, – “Krievijai ir jāredz — ja mums uzbrūk, mēs kļūstam stiprāki, nevis vājāki.”

0 Komentāru