Eiropas Parlamenta vēlēšanās balso arī Latvijā dzīvojošie ārvalstu pilsoņi

Pievienot komentāru

Eiropas Parlamenta vēlēšanās balso arī Latvijā pastāvīgi mītošie citu Eiropas Savienības valstu pilsoņi. Viņi pēc izvēles var balsot attālināti par savas valsts kandidātiem, vai arī klātienē – par Latvijas sarakstiem.

TV3 Ziņas tikās ar cilvēku, kurš ir “ārzemnieks” gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Tas ir kādreizējās grupas “Ārzemnieki” solists Jorans Šteinhauers, kurš savulaik Latviju pārstāvēja Eirovīzijā. Jorans savu dzīvi dala starp Latviju un citu valsti, šajā gadījumā – Vāciju.

Savu balsi Eiropas Parlamenta vēlēšanās Jorans jau atdevis par Vācijas sarakstiem. Process gan esot visai piņķerīgs.

“Mums vāciešiem nav citas izvēles – ja mēs gribam balsot, mums tas ir jādara ar vēstulēm. Mums digitālā formātā kā jums kaimiņiem igauņiem nav, mēs nevaram arī tagad spontāni iet. Kad esi prom no Vācijas, viss jādara iepriekš.

Pēdējā laikā Jorans sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā apbraukājis dažādas skolas un citas organizācijas, lai stāstītu jauniešiem par to, cik svarīgi piedalīties vēlēšanās. Tas tika darīts, jauniešiem piedaloties tādās kā improvizētās vēlēšanās par lietām, kas skar viņu dzīvi.

“Piemēram, vai uz šīs sienas vajadzētu būt grafiti, vai kafejnīcai jābūt vaļā deviņos no rīta. Daži balsoja, ka skolai jāsākas agrāk – plkst. 8.10, nevis plkst. 8.30. Tas mani pārsteidza, tas bija Cēsīs. Laikam Cēsīs skaisti rīti, nezinu, kāpēc.”

Jorans stāsta, ka bija milzīgs prieks redzēt, cik daudz Latvijas jauniešu labprāt vēlas iesaistīties publiskos procesus un ietekmēt pasaule sev apkārt. “Vācijā kaut kādu končas papīru jaunietis met lejā, pofig! Kad Latvijā to dara, draugi saka: “Eu, ko tu dari. Saudzē savu tēvzemi!”. Jūs identificējaties paši ar savu zemi, un tas ir diezgan skaisti.”

Viņš arī pauda cerību, ka cilvēki, jo sevišķi jaunieši, gan Vācijā, gan Latvijā aizvien aktīvāk iesaistīsies publiskajos procesos un piedalīsies vēlēšanās.