Eiroparlamenta vēlēšanās Latvijā tiks ieviesti vairāki jauninājumi, kas dos pieredzi, uzskata CVK

0 Komentāru

Atšķirībā no tikko kā aizvadītājām Saeimas vēlēšanām nākamgad maijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās varēs nobalsot gan ar pasi, gan ar personas apliecību jeb eID karti.

Eiropas Parlamenta vēlēšanās ierasti lieto iepriekš izveidotus vēlētāju sarakstus, tādēļ balsot jādodas uz konkrētu vēlēšanu iecirkni. Šā iemesla dēļ 25. maijā doties pie runām varēs arī tikai ar eID karti un nebūs jāizņem speciāla vēlētāja apliecība.

“Mēs šajā reizē saņemsim arī paziņojumus par to, kurā iecirknī esam iedalīti, bet mums ir tiesības šo iecirkni mainīt uz jebkuru citu iecirkni, kas mums ir ērts,” atzīst Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Tomēr nākamgad vēlēšanās gaidāmi arī jaunumi. Balsojot tā dēvētajās iepriekšējās balsošanas dienās – trešdien, ceturtdien vai piektdien -, šoreiz varēs doties uz jebkuru iecirkni Latvijā.

“Šāds jauninājums, kad vēlētājs var nobalsot ne tikai savā, bet jebkurā iecirknī, mums dos pieredzi,” uzskata Cimdars.

Šādā veidā tiks izmēģināta jaunā sistēma ar cerību, ka ar jebkuru dokumentu jebkurā iecirknī būs iespējams nobalsot īstajā vēlēšanu dienā jau nākamajās vēlēšanās. Pagaidām gan īstajā vēlēšanu dienā – sestdienā – drošības apsvērumu dēļ būs iespējams nobalsot tikai konkrētā iecirknī.

Ar jaunumiem, starp kuriem ir arī pirmo reizi Eiropas līmeņa vēlēšanās plānotie klātienes iecirkņi ārzemēs, trešdien tika iepazīstināti jaunās Saeimas deputāti. Vēlēšanu organizētājiem tika veltīta kritika par balsošanas organizēšanu ārvalstīs aizvadītājās vēlēšanās.

Inese Ikstena
Saeimas deputāte (“Attīstībai/Par!”)

Arī es pati atrados komandējumā vēlēšanu laikā, tāpēc es saskāros ar šo problēmu, ka es nevarēju nobalsot pati par sevi, es nevarēju arī sev plusiņu ielikt. Mēs bijām ar deju kolektīvu 25 cilvēki, visi grib nobalsot par mani, bet nevar.

Kritiku no jaunievēlētās Saeimas izpelnījās arī aizvadītājās Saeimas vēlēšanās lietotā spiedogu sistēma. Tās dēļ eID karšu īpašniekiem, kuriem nav pases, bija jāizņem īpašas vēlētāju apliecības.

Tikmēr CVK vadītājs uzskata, ka dalību vēlēšanās vairāk ietekmē vēlētāja atbildība, mazāk – vēlēšanu procedūras. Tomēr Eiropas vēlēšanu jauninājumi palielināšot dalības iespējas aktīvajai pilsoņu daļai.
0 Komentāru