4 komentāri
Eiropā dzīvojošie latvieši pauž bažas par Latvijas veselības aprūpes sistēmas nākotni
FOTO: LETA

Vakar, 12. oktobrī, Ministru kabinets konceptuāli atbalstīja veselības aprūpes finansēšanas modeli, saskaņā ar ko Latvijas valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus pēc 2018. gada nevarēs izmantot ārpus Latvijas dzīvojošie Latvijas piederīgie, kuri Latvijā nemaksā nodokļus.

Attiecībā uz šo lēmumu Eiropas Latviešu apvienība (ELA) pauž nostāju: “Mēs atbalstām centienus uzlabot Latvijas veselības aprūpes sistēmu un finansējumu. Tas ir veselas, stipras un veiksmīgas nācijas pamats, un skar ikvienu Latvijas cilvēku gan mājās, gan svešumā.” Kā liecina ELA un LU Filozofijas un socioloģijas institūta jaunākais pētījums, gandrīz 50% Eiropā dzīvojošo latviešu kā lielāko draudu Latvijai vidējā termiņā norādījuši tieši veselības aprūpes un sociālās sistēmas nesakārtotību. Tas ir augstāks rādītājs nekā bažas par ekonomikas stagnāciju un ģeopolitiskiem apdraudējumiem.

ELA pārstāvji norāda, ka liegums ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas piederīgajiem izmantot valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus Latvijā ir saprotams no samocītā valsts budžeta vajadzību viedokļa. ELA priekšsēdis Kristaps Grasis uzsver: “Šādā situācijā jāsolidarizējas visiem.” Turklāt, tā kā vairums Eiropā dzīvojošo Latvijas izbraucēju ir reģistrēti savu mītnes zemju sociālajās sistēmās, šis lēmums būtiski neskars viņu iespējas saņemt medicīnisko aprūpi.

Šāds liegums un tā atainojums publiskajā telpā ELA ieskatā tomēr ir arī atsvešinošs žests un īpatna Simtgades dāvana ārzemēs mītošajiem latviešiem.

ELA pārstāvji skaidro:

Arī tie diasporas latvieši, kuri nemaksā nodokļus Latvijā, veic vērā ņemamus ieguldījumus Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanā: apmeklējot Latvijas ārstus par pilnu maksu savu Latvijas apciemojumu laikā un ar naudas pārskaitījumiem ikdienā sedzot savu pensionēto vecāku un citu tuvinieku ārstēšanās izdevumus un zāļu izmaksas Latvijā. Liela daļa no vairāk nekā pusmiljarda eiro, ko diaspora no ārzemēm ik gadu pārskaita uz Latviju, tiek izmantota tieši šādam nolūkam.

ELA norāda, ka virzīto veselības aprūpes finansēšanas sistēmas grozījumu kontekstā būtu vērtīgi redzēt aprēķinus, kāds ir līdzšinējais diasporas saldo Latvijas veselības aprūpes budžetā.

TOP komentāri

 • Nu re
  +2 +1 -1

  Nu re

  Arvien dziļāk purvā dzen Latviju nolādētie komunisti un Kremļa pakalpiņi.
 • Anta
  0 0 0

  Anta

  Pirmkārt , es ārzemes dzīvojošā, saņemu pensiju no Latvijas par Latvijā nostrādātajiem gadiem, kas man tie kādam būtu jāuzdāvina? Un ārzemes man piemaksā to , kas ir nostrādāts tur. Pensijas daļa man uzrāda, ka no manas Latvijas pensijas visu laiku tiek maksāts veselības nodoklis, tātad es ceru , ka ja kādreiz aizbraukšu uz Latviju , tad varēšu izdarīt Latvijā to , ko man vajag tieši Latvijā . Tāpat kaut kas jau vienmēr tiek ārstiem maksāts.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl