Egils Levits noslēdz šo gadu un ļauj ielūkoties Valsts prezidenta darba aizkulisēs

5 komentāri

Šā gada vasarā tikām pie jauna Valsts prezidenta. TV3 Ziņas devās noskaidrot, kāds bija šis jaunais posms Egila Levita dzīvē, un ieskatījās prezidenta ikdienas aizkulisēs.

Valsts prezidents neslēpj, ka “grafiks ir pilns, starp dažādiem pasākumiem man ir maz laika, apmēram 15 minūtes. Sākās parasti astoņos, pusdeviņos vai deviņos, beidzas tad krietni vēlu vakarā.”

Prezidenta ikdiena lielā mērā ir pilna ar dažādām svinīgām pieņemšanām, ceremonijām, vizītēm, piemēram, vēstnieku akreditācijām. Bijušajam tiesnesim tā ir jauna loma, bet Levits stāsta: “To apgūst ļoti ātri, un es domāju, visās valstīs tas ir līdzīgi, bet, protams, tā rutīna ir jāapgūst, bet to es esmu apguvis diezgan ātri, es domāju. Protokols visu ļoti perfekti nokārto, tā kā, bet tas nemaz nav tik grūti, tas varbūt izskatās grūti, bet tas nav tik grūti, to es varu apgalvot katram, kas vēlas strādāt šajā amatā. Ir, protams, svarīgi runāt par lietu, un tas ir galvenais uzdevums, jo katrai sarunai ir zināma jēga, ja nebūtu jēgas, tad šādas sarunas būtu jāsvītro. Tā kā es ar vēstniekiem, protams, pārrunāju situāciju viņu valstī, mūsu valstī jeb kas viņus interesē, lai mēs tuvāk iepazītos ar šīs valsts pārstāvjiem.”

TV3 Ziņas interesē, kā prezidentam sokas darbs ar apžēlošanas dienestu. Levits akcentē: “Satversme prezidentam dod tiesības apžēlot noziedzniekus un cietumsoda neizciesto daļu aizstāt ar vieglāku soda veidu. Apžēlošanas tiesības pieder pie visu tiesību sistēmas. Tas, ko tiesa spriež un piespriež taisnīgu sodu, tas ir tiesas uzdevumus. Savukārt Valsts prezidenta vai jebkuras valsts galvas uzdevums ir ievērot vairāk subjektīvus faktorus, un tas ir arī viens taisnīguma veids, kas var koriģēt tiesas taisnīgumu. Varbūt šeit tiesneša pieredze nāk par labu.”

Darba vizīšu un pieņemšanu laikā prezidentam gadās arī jauki atelpas brīži, piemēram, tikšanās ar Latvijas kuplajām un aktīvajām ģimenēm. Levits akcentē: “Būtībā tās ir divas dažādas pasaules – tieši pirms tam bija darbs ar noziedzniekiem, ar apžēlošanu, pēc tam ar mūsu jauno paaudzi jeb ar mūsu nākotni, bērni tiešām bija ļoti priecīgi un satraukti. Tas bija tāds ļoti patīkams, sirdij tuvs pasākums.”

Apritējis pusgads, kopš Egils Levits ir Latvijas Valsts prezidents. TV3 Ziņas jautāja, kas bija grūtākais, ko nebijāt gaidījis pirms stājāties amatā? Levits atklāja: “To man bieži arī jautā, vai ir bijis kaut kas negaidīts. Es teiktu, ka nekas īpaši negaidīts nav bijis un faktiski man šķiet, ka tik šausmīgi grūti arī nav bijis. Ir, protams, komplicētas situācijas, bet jāprot ar tām apieties. Komplicēta situācija bija valstij kopumā. Budžeta formēšana katrā ziņā valsti satrauca, un tas arī man kā prezidentam bija ļoti svarīgs jautājums. Arī ārpolitikā man bija diezgan daudz aktivitāšu, jo es tikos ar daudziem saviem kolēģiem no Eiropas, no NATO valstīm un pārrunājām un mēģinājām risināt gan Eiropas, gan NATO jautājumus.

Levits stāsta: “Man ir bijuši diezgan daudz dažādu vēstījumu, kuri ir dažādi uzņemti sabiedrībā, bet pamatā pozitīvi, bet ir arī tādi, kas ir izraisījuši diskusijas. Un tā arī ir viena no Valsts prezidenta lomām, politiski varbūt pat galvenā loma. Kopumā es esmu mēģinājis solīdi un ar degsmi pildīt sava amata pienākumus. Man pašam liekas, ka vairāk vai mazāk tas ir izdevies, bet, protams, tas ir jāvērtē cilvēkiem un sabiedrībai. No mana subjektīvā viedokļa, es teiktu, ir bijis “tīri ok“!”

Jaunajā gadā Valsts prezidents novēl: “Vairāk pašapziņas, un, proti, tādu, kas ir mērķēta uz rīcību, tātad pašapziņa, lai varētu rīkoties gan savā personīgajā dzīvē, gan arī valsts dzīvē. Es ieteiktu vēl visiem daļu sava laika veltīt sabiedrībai un valstij.”

5 komentāri