E-veselības sistēmā uziets brāķis; ģimenes ārsti varētu prasīt Čakšas demisiju

33 komentāri
E-veselības sistēmā uziets brāķis; ģimenes ārsti varētu prasīt Čakšas demisiju
Foto: f64

Tikai ar ārzemju ekspertu palīdzību beidzot izdevies atklāt problēmas e-veselības sistēmā, to pirmdien paziņoja veselības ministre Anda Čakša.

Tagad ekspertiem doti divi mēneši, lai kļūdu labotu. Ģimenes ārsti ir sašutuši, ka viņu iepriekšējās sūdzības palika nesaklausītas un apsver iespēju prasīt ministres demisiju.

E-veselības sistēma ir kā “Frankenšteina briesmonis”, kas salipināts kopā no daudzām nesaderīgām daļām, kuras tagad jāpiedabū strādāt kopā. Tā sarunā ar TV3 Ziņām atzīst Čakša. Viņa norāda, ka valstij no kļūdām būtu jāmācās un šāda tipa datorsistēmu izstrāde jāuztic vienam uzņēmumam, nevis daudziem dažādiem pa daļām. Pašreiz pat nav īsti skaidrs, kas vainojams problēmās ar e-veselības sistēmas darbības ātrumu, kas atklājušās vien 2-3 mēnešus pēc sistēmas palaišanas.

Anda Čakša
veselības ministre (ZZS)

Es runāju par kļūmi kodolā. Ja mēs te tā kā divi gudri IT speciālisti sarunātos par tiem kodiem, tad tas ir kaut kas ļoti specifisks, ko nemaz nav tik viegli atrast, un tieši šīs kļūdas meklēšana paņēma jau labu laiku, tas nav tā, ka mēs vakar izdomājām un šodien atradām, redz, ka viņa tur ir.

Praktiskais efekts gan bijis acīmredzams – sistēmai sasniedzot gana augstu lietotāju skaitu, piemēram, e-recepšu izrakstīšanā, tā strauji zaudē darbības ātrumu. Un tā varējis gadīties gana regulāri, jo mēnesī izrakstīto recepšu skaits jau sasniedz miljonu. Šo kļūmi uzgājuši ministrijas piesaistītie ārzemju eksperti, kuri tagad to labos par nodokļu maksātāju naudu. Tas varētu aizņemt divus mēnešus. Ministre arī neizslēdza, ka varētu radītos zaudējumus censties piedzīt no brāķa autoriem, kad tie būs noskaidroti.

“Tas ir jautājums, kas mani visu laiku nodarbina. Bet ir jāsaprot, ka prioritāte ir, lai šī sistēma sāk strādāt. Bet paralēli, protams, par to, kādi šie nodevumi ir pieņemti un vai tur tomēr nav iesmērēts brāķis, un vai visi šie kodi bijuši adekvāti pasūtījumam,” turpina Čakša.

Latvijas ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide tikmēr aizrāda, – ģimenes ārsti jau pirms laba laika brīdinājuši, ka e-veselības sistēma ir brāķis, un aicinājuši piesaistīt neatkarīgus ekspertus, kas to objektīvi izvērtētu.

Sarmīte Veide
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente

Bēdīgi, ka tas ir tagad – 4 mēneši pēc tam atklāts, kad jau ārstiem visiem bija obligāti uzspiests lietot šo te vājo sistēmu un kad ir patērēts ļoti daudz laika enerģijas un nervi gan no ārstiem, gan arī pacientiem.

Viņasprāt, fakts, ka tas noticis tikai tagad, kā arī ministres izteicieni par to, ka e-veselības sistēmas problēmās daļēji vainojama ārstu un pacientu nezināšana, ir pietiekams pamats tam, lai prasītu viņas demisiju. Ārsti par to varētu lemt asociācijas sapulcē 8. jūnijā.