E-veselības sistēmā atrastas apmēram 50 kļūdas; apturēta trešās kārtas ieviešana

1 komentārs

Uz laiku atlikta e-veselības trešās kārtas īstenošana, kamēr netiks salabotas līdzšinējās nepilnības.

Mediķi vēlas, lai šajā laikā Veselības ministrija saprot, vai vispār ir vērts šajā sistēmā vēl ieguldīt naudu vai tās vietā veidot jaunu un efektīvāku. Tomēr pilnībā no e-veselības atteikties neesot iespējams tajā ieguldīto miljonu dēļ.

E-veselības trešā kārta paredzēja norēķinu sistēmas iekļaušanu, sajūgšanu to ar citām valsts pārvaldes sistēmām, kā arī iespēju reģistrēt tajā atsevišķas slimības. Pašlaik tas atlikts – vispirms nolemts novērst esošās problēmas.

Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks finanšu jautājumos Āris Kasparāns norāda: “Sistēmu plānojot, ir bijusi viena, liela specifikācija, kas jau ir novecojusi. Vairs neatbilst modernām prasībām.”

Pārtraukums varētu ilgt aptuveni mēnesi. Kopumā atrastas apmēram 50 kļūdas. Piemēram, lietotājs saņem kļūdainus paziņojumus, nestrādā e-nosūtījums. Arī sistēma kopumā ir lēna un neparocīga. Par šīm nebūšanām mediķi sūdzas jau vairākus gadus, taču līdz šim neesot pienācīgi uzklausīti. Tagad ministrija lēmusi sasaukt e-veselības lietotāju padomi, kurā ārsti un farmaceiti varēs izstāstīt, kas tieši sistēmā uzlabojams.

“Tā sistēma ir caura. Ja mēs būvēsim kaut ko klāt, mēs tik un tā lipināsim ciet caurumu. Varbūt ir jēga paskatīties, kā to izdarīt citādāk,” pauž Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide norāda: “Recepti mēs varam uzrakstīt 30 sekundēs. Ja mēs recepti, darba nespējas lapu rakstām minūti vai divas, saprotiet, cik daudz laika tas patērē.”

Pašlaik sistēmā ieguldīti vairāk nekā 10 miljoni eiro, aptuveni tikpat vēl būtu ieguldāmi trešajā kārtā. Daļa šīs naudas nāk no Eiropas Savienības (ES) fondiem, tāpēc nav iespējams no e-veselības atteikties, tā vietā izveidojot efektīvāku un ne tik dārgu sistēmu. Nacionālajā veselības dienestā sākta iekšējā pārbaude, kurš atbildīgs par līdzšinējo neizdošanos.

“Mums nekad nebūs tā, ka tad, kad Veselības ministrija plānos jaunu informācijas sistēmu, pēc diviem gadiem tā būs ērta. Nē! Tehnoloģijas būs attīstījušās. Mēs būsim tajā mūžīgajā karuselī,” uzsver Valsts kontroles pārstāve Inga Vārava.

Savukārt Saeimas deputāts Ivars Zariņš (“Saskaņa”) uzskata: “Var nākt iekšā komersanti, kuri var mēģināt paši taisīt risinājumu, lai e-veselība strādātu. Tā ir tāda atvērto datu sistēma, kas tiek izmantota visās valstīs, kuras iet uz šo digitalizāciju.”

Pēc ministrijas paustā, neviens komersants nav izrādījis interesi pieķerties e-veselības izstrādāšanai, turklāt mediķi atzīst, ka šaubās, vai uzticētu tiem savu pacientu datus.

1 komentārs