“Dzīvot blakus Krievijai ir milzīgs pluss” – ar diskusiju par ārpolitiku atklāj priekšvēlēšanu debates

3 komentāri

Par politiskās cīņas arēnu piektdien, 11. maijā, kļuva Majoru vidusskola Jūrmalā. Tur aizvadītas pirmās politiskās debates pirms rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām. Debates rīkoja Latvijas Ārpolitikas institūts, tāpēc tās bija veltītas tam, kā vēlēšanas ietekmēs Latvijas ārpolitiku.

Debatēs piedalījās trīs koalīcijas partiju politiķi un divi Saeimas opozīcijas deputāti. Visi lielā mērā bija vienisprātis, ka Saeimas vēlēšanas Latvijas ārpolitikā izmaiņas nenesīs. “Latvijai jāturpina izmantot Eiropas Savienības sniegtās iespējas,” sacīja “Vienotības” deputāte.

Lolita Čigāne
Saeimas deputāte, “Vienotība”

Es ļoti ceru, ka pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām Latvijā joprojām būs valdība, kas ļoti gudri mācēs šīs iespējas izmantot, un risks, ka mēs varētu vairāk skatīties iekšēji uz sevi, nepiepildīsies.

Tikmēr Nacionālās apvienības pārstāvis solīja iestāties par to, lai Latvija vairāk līdzinās tām Centrāleiropas valstīm, kurās valda konservatīvās vērtības.

Aleksandrs Kiršteins
Saeimas deputāts, VL-TB/LNNK

Ja Nacionālajai apvienībai būs lielāks īpatsvars šajā koalīcijā, es domāju, ka Latvija vairāk pietuvosies Polijai un Ungārijai.

Savukārt “Saskaņas” deputāts mudināja Latviju aktīvi iestāties par attiecību normalizēšanu ar Krieviju.

Igors Pimenovs
Saeimas deputāts, “Saskaņa”

Mēs esam nolemti dzīvot blakus Krievijai. Un tā nav mūsu nelaime. Tas mums ir milzīgs pluss. Krievijas tirgus paliek par ļoti izdevīgu tirgu. Un mēs būsim pilnīgi muļķi, ja mēs vienkārši neizmantosim šo iespēju.

Bet premjera partijas pārstāvis neslēpa, ka Zaļo un zemnieku savienība ārlietas ir atstājusi novērtā. Taču viņš solīja laboties.

Artis Rasmanis
Saeimas deputāts, ZZS

Jāatzīst, ka neesam bijuši ļoti aktīvi. Un jāsaka tā, ka nākotnē mēs to saredzam, kā vienu no lietām, kur mums ir vairāk jāpiestrādā, un jābūt par to padziļinātākai interesei.

Deputāti “iekarsa”, kad Edvards Smiltēns partijas “Saskaņa” īstenoto politiku raksturoja kā Latvijai kaitniecisku. Viņš citēja “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītāja Jāņa Urbanoviča teikto.

Edvards Smiltēns
Saeimas deputāts

“Latvijas pilsētās ir tumši logi, aiznaglotas vitrīnas un tukšas ielas. Tas rada iespaidu, it kā pirms nedēļas būtu beidzies karš. Toties Krievijā – gluži pretēji – tagad ir sistēma, kas strauji attīstās.” Ko es ar to gribu teikt? Tiek mēģināts salauzt mūsu pašapziņu, ticību un mēģina iepotēt, ka mēs esam neveiksmīga valsts.

Igors Pimenovs Smiltēnam atbildēja, ka Urbanoviča citāts ir ļoti labs, kuram pievienojas arī viņš.

Igors Pimenovs
Saeimas deputāts, “Saskaņa”

Redziet, jebkura cilvēka vājums sākas tad, kad viņš sāk melot sev. Un jebkuras valsts vājums sākas tad, kad valsts glaimo sev. Latvijā ir ļoti drūma situācija skarā ar to, ka ļoti daudzi Latvijai piederošie pamet Latviju.

Skolēni debates pameta ar dalītām izjūtām par to, cik tās viņiem bijušas lietderīgas. Uzstāšanos skolēnu auditorijai var uzskatīt par politiķu iesildīšanos priekšvēlēšanu debatēs, kas “uzņems apgriezienus”, tuvojoties vēlēšanu dienai 6. oktobrī.