Dzīvības cena – 100 000 eiro? Melanomas slimniece aicina valsti kompensēt efektīvas zāles

1 komentārs

Simt tūkstoši eiro. Tik lielu summu līdz šim samaksājusi siguldiete Tatjana, ilgstoši cīnoties ar melanomu. Sievietes stāsts izgaismo absurdo situāciju, kurā valsts kompensējamo zāļu sarakstā neatrodas patiesi efektīvas zāles, taču vieta atrodas medikamentiem, par kuru pozitīvo ietekmi nav pārliecības. Neraugoties uz audzēju, Tatjana ir gatava cīnīties – gan par savu veselību, gan par izmaiņām ačgārnajā zāļu pieejamībā.

Satiekot siguldieti Tatjanu Bičiku, nezinātājs varētu pat nenojaust, ka Tatjana sirgst ar nopietnu slimību – sievietē kūsā dzīvesprieks un, pats galvenais, spars, kas palīdzējis visus šos gadus pretoties ļaundabīgajam audzējam.

Cīņa gadu garumā

Viņai melanomu konstatēja pirms sešiem gadiem – cēlonis bija parasta dzimumzīme, kas visu mūžu nekādas aizdomas neradīja. Devās uz operāciju zāli, sāka lietot plaši reklamēto Rigvir. Taču, kad bumbulis izgrieztās dzimumzīmes vietā atkal parādījās, sāka ārstēšanos no jauna.

 

TATJANA BIČIKA

TATJANA BIČIKA
MELANOMAS SLIMNIECE

Atkal ārstējos ar ”Rigvir”. Trešā operācija pēc gada. Pēc laiciņa uz ceturto operāciju, es atkal ar ”Rigvir”. Domāju, nu kā tā. Pēc tam jau piektā operācija cirksnī.

Toreiz viņai izgrieza limfmezglu, bet kārtējā pārbaude parādīja, ka nu metastāžu bija daudz vairāk – aknās, videnē pilns ar bumbuļiem, liesā lielākais no tiem bija 3,6 cm. Nonāca pie cita ķirurga, kurš arī nolēma operēt.

TATJANA BIČIKA

TATJANA BIČIKA
MELANOMAS SLIMNIECE

Dakterim ieminējos, ka man tāds jocīgs klepus. Viņš man aizsūtīja uz rentgenu. Pēc laiciņa dakteris teica, ka nav ko griezt, metastāzes ir visur. Ar viņa palīdzību tiku pie labas ķīmijterapeites.

Parādās cerība

Nolēma izmēģināt amerikāņu ražotās zāles “Keytruda” un tās izrādījās efektīvas – jau pēc piektās injekcijas metastāzes bija samazinājušās uz pusi. Nesenākās analīzes rāda, ka lielais trīs centrmetrīgais bumbulis tagad ir ap 1 cm. Taču nelaime ir zāļu dārdzībā – viena deva maksā 6000 eiro. Pirmajām devām Tatjanai naudas bija, taču vēlāk nācās lūgt ziedojumus. Paņemts arī 40 tūkstošus eiro liels kredīts. Divu gadu terapijā ir izdoti 100 tūkstoši.

Šīs zāles ir jaunas un neatrodas valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Cerībā to mainīt, Tatjana sākusi parakstu vākšanu. Tā rīkoties viņu mudināja lielais zināmo upuru skaits, kas miruši melanomas dēļ.

TATJANA BIČIKA

TATJANA BIČIKA
MELANOMAS SLIMNIECE

Labi, ja man nepalīdzēs, tad vismaz citiem, jauniešiem. Es tikai redzu – nomirst, nomirst. Pilnīgi raudiens nāk.

 

”Rigvir” ir pa velti, kompensējams. Bet kāda tam nozīme? Es špricēju ”Rigvir”, man bija piecas operācijas, bet pēc tam vēl visas iekšas pilnas ar metastāzēm. Nevajag būt mediķim. Visi saprata, ka tas nepalīdz.

Atlicis vēl nedaudz

Nacionālajā veselības dienestā skaidro – pašlaik zāles ir izvērtēšanas procesā, tiek aprēķināta ietekme uz kompensējamo zāļu budžetu.

ANTRA FOGELE

ANTRA FOGELE
NVD ZĀĻU UN MEDICĪNISKO IERĪČU DEPARTAMENTA VADĪTĀJAS VIETNIECE

Lai nebūtu daudz ilūziju, ir vairākas zāles melanomas ārstēšanai iesniegtas mums vērtēšanai. Ir jārēķinās, ka vienam pacientam gadā ir no 100 tūkstošiem eiro. Tur nav grūti sarēķināt ietekmi uz budžetu.

Taču Tatjana cerības neatmet – atlicis vēl pavisam nedaudz, lai audzēju pilnībā uzveiktu. Dažām injekcijām naudas pašlaik pietiek, taču nākamajām no jauna jālūdz līdzcilvēku palīdzība.

Divu mazmeitiņu vecmamma vairāk nekā 30 gadus strādājusi par pavāri bērnudārzā un cer tur drīzumā atgriezties.

TATJANA BIČIKA

TATJANA BIČIKA
MELANOMAS SLIMNIECE

Es ceru, ceru iznīcināt tās šūnas. Tad to pēdējo. Man tas jāizdara. Man jāpierāda, ka zāles ir labas. Ja viss būs labi, es tā ceru, es iešu strādāt. Normāli iešu strādāt.

Ja vēlaties palīdzēt Tatjanai, ziedot var šeit

Ja vēlaties nobalsot par Tatjanas iniciatīvu, to var izdarīt šeit

 

1 komentārs