“Dziesmu svētki nav platforma populismam”; organizatori kritizē priekšlikumu svētku laikā Rīgā aizliegt alkohola un tabakas pārdošanu

1 komentārs
“Dziesmu svētki nav platforma populismam”; organizatori kritizē priekšlikumu svētku laikā Rīgā aizliegt alkohola un tabakas pārdošanu
IEVA LŪKA / LETA

Skolēnu dziesmu svētki nav platforma politiskām norisēm vai populisma ievirzēm – tik skarbi svētku organizatori vērtē plašu ažiotāžu raisījušo atsevišķu mediķu pausto ideju, liegt alkohola un tabakas tirdzniecību Rīgā svētku laikā.

Tieši svētku dalībnieki ir tie, kurus vismazāk skar šīs problēmas, uzsver koru koncerta virsdiriģents. Tikmēr aizlieguma iniciatori ir nepiekāpīgi, brīdinot, ka svētku noslēgumā Lucavsalā jaunieši noteikti steigs atveldzēties Daugavā, un reibumā tas var beigties ļoti bēdīgi.

Idejas autori vēlas panākt, ka Rīgā un tai piegulošajās pašvaldībās uz svētku laiku noteiktu tabakas un alkohola mazumtirdzniecības aizliegumu, savukārt alkohola tirdzniecība izlejamā veidā tiktu ierobežota no plkst. 16.00 līdz plkst. 23.00.

Tāpat rosināts svētku laikā liegt smēķēšanu un alkohola lietošanu pasākumu norises vietās, tostarp Mežaparkā, plašā teritorijā tam apkārt un Daugavas stadionā, kā arī Lucavsalā svētku noslēguma pasākumā.

“Negribam kaut vienu iedzērušu bērnu! Lielais noslēguma pasākums būs Lucavsalā, kur nu viņi tiešām ies peldēties. Aptaujas rāda, ka 80% 15 gadīgu bērnu saka, ka viņiem nav problēmu nopirkt alkoholu,” saka vēstules parakstītājs, ārsts Pēteris Apinis.

Svētku organizatorus izbrīna ārstu saceltā ažiotāža. Zīmējot tik apokaliptiskas ainas, jauniešu dziesmu svētku dalībnieki teju dēmonizēti.

“Nav pelnījuši, lai uz viņu bāzes risinātu sabiedrības problēmas. Dziesmu svētki nav platforma politiskām norisēm vai populisma ievirzēm! Esmu pārliecināts, pats kā skolas kora diriģents zinu šos jauniešus. Tie, kuri izvēlas piedalīties dziesmu svētkos, viņu laiks ir aizņemts. Tieši svētku dalībnieks ir tas, kuru vismazāk skar šīs problēmas,” uzskata koru koncerta virsdiriģents Edgars Vītols.

Alkohola tirgotāji brīdina, ka drastisks aizliegums sešu dienu garumā būs zelta bedre pagrīdes andelmaņiem.

“Protams, ir risks par nelegālām alkohola tirdzniecības vietām, ka cilvēki brauks uz citām piepilsētām, kur būs pieejams alkohols. Grūti aprēķināt pat zaudējumus, šis ir absurds piedāvājums,” norāda Latvijas Alkohola nozares apvienības izpilddirektors Dāvis Vītols.

Tomēr pat šie argumenti apņēmības pilnajiem ārstiem nešķiet pietiekami nopietni. “Es nezinu nevienu, kas nomirtu no tā, ka šņabis un tabaka netiks tirgoti. Vienīgie, kam tas rūp un sāp, ir tirgotāji, kas nevar pārdot,” pārliecināts ir Apinis.

Rīgas dome sola rūpīgi kontrolēt svētku norisi, vienlaikus akcentējot, – iepriekšējos jauniešu dziesmu un deju svētkos nekāda pļēgurošana netika novērota. Tika pieķerti pāris iereibuši autobusu šoferi, bet jaunieši uzvedušies prātīgi. Totāls aizliegums uz svētku laiku nemaz nav iespējams.

“Pašvaldībai rokas par īsām, lai aizliegtu pārdot. Esam mēģinājuši vairākkārt cīnīties ar tām vietām, kur alkoholu tirgo 24 stundas diennaktī, puspagraba ūķis, kur tirgo ziepes, maizi, speķi un alkoholu vienkopus. Valsts iestādes to uzskata par kafejnīcu un ļauj tirgot 24 stundas diennaktī,” bilst RD Drošības komitejas priekšsēdētājs (GKR) Dainis Turlais.

1 komentārs