Dumpis: Latvijas panākumi Covid-19 apkarošanā var radīt ilūziju, ka pandēmija nav nekas nopietns

13 komentāri
Dumpis: Latvijas panākumi Covid-19 apkarošanā var radīt ilūziju, ka pandēmija nav nekas nopietns
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Latvijas veiksmes stāsts Covid-19 apkarošanā ir ļoti trausls, un panākumi var radīt ilūziju, ka pandēmija nav nekas nopietns, intervijā žurnālā “SestDiena” brīdina valsts galvenais infektologs Uga Dumpis.

Viņš pauž bažas par cilvēku entuziasmu ceļot un glābt tūrisma nozari. “Industrijas Latvijā strādā, un tagad jābūt ļoti uzmanīgiem attiecībā uz asu kustību veikšanu. Reti kurai valstij ir gājis tik labi kā mums. Lai kā cilvēkiem liktos, ka mums ir slikti, skaitļi rāda ko citu,” skaidro eksperts.

Lasi vēl – Valsts galvenais infektologs: Oktobrī būs skaidrs, vai vakcīna pret Covid-19 ir iespējama

Tomēr, pēc Dumpja paustā, Latvijas pozitīvajai statistikai Covid-19 apkarošanā ir arī problemātiskā puse. “Jo mazāk ir šo gadījumu, jo man ir grūtāk, man saka: “Kāpēc tu visus baidi? Nekā nebija.” Arvien skaļāki paliek tie, kas apgalvo: “Mēs jau teicām, ka nekā nav.””

Komentējot citviet pasaulē sarīkotās demonstrācijas pret Covid-19 dēļ noteiktajiem ierobežojumiem, infektologs atgādina, ka juku laikos, karos un līdzīgās krīžu situācijās māņi un mīti vienmēr ir izplatījušies, un ir cilvēki, kuri labprāt to veicina.

“Apbrīnojami liels procents cilvēku tic visa veida konspirācijas teorijām. Gan par Bilu Geitsu, gan par vakcīnām, gan par to, ka šis vīruss ir izdomāts. Tas nav nekas jauns, jau Albēra Kamī romānā Mēris var lasīt par šādu baumu un pieņēmumu izplatīšanos,” norāda eksperts.

Intervijā “SestDienai” viņš pauž pilnīgu pārliecību, ka jaunais koronavīruss ir radies Ķīnā no sikspārņiem. “Mēs vēl nezinām, vai ir bijis starpsaimnieks, cits dzīvnieks, bet par to, ka tas ir sikspārņu vīruss, šaubu nav.”

Dumpis arī piebilst, ka vīrusi, ar kuriem saskaras cilvēki, nemitīgi nāk no dzīvnieku pasaules, jo pārapdzīvotības dēļ “cilvēki iet iekšā dzīvnieku teritorijās”. “Jo pārapdzīvotāka būs pasaule, jo vairāk mēs iesim dzīvnieku teritorijās, jo vairāk izcirtīsim mežus, jo vairāk būs šo ekspozīciju. Visas lielās infekcijas ir no dzīvniekiem, HIV ieskaitot,” atgādina ārsts.

13 komentāri