Dūklavs: Latvijai jāpretendē uz ES finansējumu pārtikas kvalitātes pārbaužu uzlabošanai

1 komentārs

Atvēlot divus miljonus eiro, Eiropas Komisija (EK) apņēmusies uzlabot sistēmu, kā tiek pārbaudīta pārtikas produktu kvalitāte. Tas tiek darīts ar mērķi apkarot negodīgus ražotājus, kuri Austrumeiropā tirgo atšķirīgas kvalitātes produktus, salīdzinot ar analogiem ražojumiem Rietumeiropā.

Vairākas Centrāleiropas valstis jau gadiem cēlušas trauksmi, ka to veikalos pārdotie produkti dažkārt ir zemākas kvalitātes nekā Rietumeiropā, lai gan iepakojums un zīmols ir identisks.

Tagad šīs sūdzības ir sadzirdējusi Brisele. EK apņēmusies novērst to, ka Centrālās un Austrumeiropas valstīs tiek pārdota atšķirīgas kvalitātes pārtika. To uzsver patērētāju aizsardzības komisāre.

Vera Jourova
ES patērētāju aizsardzības komisāre

Ir pēdējais laiks izbeigt šādu praksi, jo vienotais tirgus tā nedrīkst strādāt. Mēs negribam, ka vienotajā tirgū pastāv dubultstandarti.

Šāda rīcība seko pēc EK prezidenta Žana Kloda Junkera runas Eiroparlamentā, kurā viņš uzsvēra, ka austrumeiropieši vairs nedrīkst būt otrās šķiras patērētāji.

Žans Klods Junkers
Eiropas Komisijas prezidents

Slovāki nav pelnījuši mazāk zivju savos zivju pirkstiņos. Ungāri nav pelnījuši mazāk gaļas savās maltītēs. Čehi nav pelnījuši mazāk kakao savā šokolādē.

Lai cīnītos pret divējādas kvalitātes pārtikas produktiem, EK Kopīgajam pētniecības centram piešķirts miljons eiro, metodikas izstrādāšanai produktu testēšanai. Papildus tam – vēl viens miljons atvēlēts dalībvalstīm, lai palīdzētu uzlabot produktu salīdzināšanu un noteikt kvalitātes atšķirības. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ir pārliecināts, ka Latvijai jāpretendē saņemt šo finansējumu. Ministra vērtējumā, ir pamats satraukumam, ka identisku produktu kvalitāte dažādās valstīs ir atšķirīga.

Jānis Dūklavs
zemkopības ministrs, ZZS

Man tas kā austrumu pilsonim absolūti nav pieņemami, ka mani vienkārši māna. Kāpēc mani mānīt? Nevajag mani mānīt!

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) jau nolēmis veikt vairāku importēto produktu pārbaudi. Tiesa gan, kā prognozē dienesta pārstāve, kamēr Eiropas Savienībā vēl tikai top vienota metodoloģija šādu pētījumu veikšanai, šīs pārbaudes, visticamāk, neļaus izdarīt pārliecinošus secinājumus, vai Latvijā tirgotie produkti ir analoģiski tiem, ko pārdot rietumos. PVD šonedēļ noslēgs produktu paraugu atlasīšanu. Ko pārbaudēs būs izdevies atklāt, rezultāti varētu būt zināmi divu vai trīs nedēļu laikā.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl