Komentāri
Dubnas novadā policija patiprināti pārbauda, vai no karantīnas zonas necenšas izvest cūkgaļu
FOTO: LETA

Cūkkopjiem šī nedēļa atnesa nelāgu ziņu – Āfrikas cūku mēris, kas plosījās pirms gada, atkal pacēlis galvu. Šogad pirmais mājas cūku inficēšanās gadījums ar šo rukšiem bīstamo kaiti atklāts kādā Daugavpils novada saimniecībā Dubnas novadā.

Jauns Āfrikas cūku mēra uzliesmojums Daugavpils novadā nozīmē, ka Līgosvētku laikā krietni vairāk darba ir Pārtikas un veterinārā dienesta inspektoriem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Veterināro inspektoru uzdevums ir pārbaudīt saimniecības, kas atrodas 10 kilometru rādiusā ap vietu Daugavpils novada Dubnā, kur 18 cūkām atklāts Āfrikas cūku mēris.

Lielākās galvassāpes inspektoriem sagādā tas, ka daudzas mazās saimniecības joprojām neveic atbilstošus biodrošības pasākumus, lai bīstamā infekcija netiktu viņu kūtīs. Pēdējo reizi mājās cūkas saslima pirms 9 mēnešiem, tāpēc cilvēki nesaprot, ka slimība nekur nav pazudusi.

Viena no versijām, kā infekcija nonākusi šajā kūtī ir tāda, ka saimnieki vienkārši nopļāvuši savu mauriņu un svaigo zāli izbarojuši savām mājas cūkām. Taču viņi nav iedomājušies, ka, iespējams, naktī pa šo pašu mauriņu ir pastaigājušās slimas mežacūkas.”

Taču ir vēl desmitiem veidu, kā slimība var nonākt pie mājas cūkām. Piemēram, daudzi aizmirst, ka mājlopiem drīkst dot ūdeni tikai no akas vai ūdensvada.

Vēl viens infekcijas perēklis varētu būt bijusi Dubnai cauri tekošā Medupīte. Iespējams, kaut kur dažus kilometrus tālāk ūdenī ir uzturējušās slimas mežacūkas un straume infekciju ir atnesusi līdz šai vietai.

Vispirms inspektoriem jāpārbauda saimniecības, kas atrodas vistuvāk vietai, kurā atklāts mēris. Ierodamies saimniecībā ar 18 cūkām.

Ap Dubnu mājas cūku nav pārāk daudz – ļoti liela daļa vietējo savus mājlopus nokāvuši jau pagājušajā gadā, kad to aicināja darīt Pārtikas un veterinārais dienests.

Savus mājlopus izkaut un saņemt kompensācijas pagājušajā gadā izmantoja aptuveni 1600 saimniecību, kas likvidēja ap 6000 cūku. Tas būtiski ierobežoja slimības izplatību, tāpēc gandrīz 9 mēnešus Āfrikas cūku mēris mita tikai mežos. Pēc pāris mēnešiem tie saimnieki, kuri pērn savas cūkas nokāva, atkal drīkstēs turēt šos mājlopus.

Cūku mēra skartajās teritorijās dežūrē policijas ekipāžas, kas aptur visus auto un pārbauda, vai iedzīvotāji necenšas no karantīnas zonas izvest cūkgaļu.

Mēra nokļūšana vienā mājsaimniecībā ir trieciens tikai vienai ģimenei, taču slimības tālāka izplatība būtu trieciens arī visai reģiona ekonomikai.

Tikai 10 km attālumā no Dubnas atrodas lielākais cūkgaļas uzņēmums visā reģionā – Latgales Bekons, kas ar savu produkciju apgādā pilnīgi visu novadu. Viņu biodrošības prasības ir īpaši stingras.

Kompleksā atrodas 7000 mājas cūku. ‘Baidāmies jau trīs gadus – tā sarunā ar LNT Ziņām situāciju komentēja uzņēmuma vadītāja. Baidīties vietējiem cūkkopjiem nāksies arī turpmāk. Arī Pārtikas un veterinārā dienesta vadība atzīst – mežacūku populācijā Āfrikas cūku mēri iznīdēt nevarēs, jo pret to nav vakcīnas. Tāpēc viss atkarīgs no pašiem saimniekiem.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl