Komentāri

Krievijas un Rietumu attiecības ir sliktas, tomēr kritiskais punkts ir aiz muguras. Tāds secinājums gūts Latvijas Ārpolitikas institūta organizētajā augsta līmeņa sanāksmē Rīgā.

Par ko tieši eksperti un politikas veidotāji diskutējuši, plašākai publikai netiek atklāts, taču ir skaidrs, ka šādas tikšanās palīdz labāk saprast otru pusi un apiet stereotipus, kas valda attiecībās ar Maskavu.

Drošības un politikas ekspertu tikšanās bija slēgta, bet tas, kā skaidroja bijušais Satversmes aizsardzības biroja vadītājs, – lai sarunās būtu mazāk tukšu frāžu, vairāk – tiešām noderīga satura. Dalībnieku vidū arī augsta ranga Krievijas pētnieki.

Viens no cilvēkiem, kura uzdevums bija skaidrot šīs otras puses skatu uz notiekošo, bija Krievijas Ārlietu un Izglītības ministriju paspārnē dibinātās Starptautisko lietu padomes pētnieks.

Ar saprašanu gan nepietiek, lai spētu vienoties. Krievijas un Rietumu attiecības Timofejevs salīdzina ar slimnieku – stāvoklis ir smags, bet stabils. Kā nonākts līdz tik zemam punktam, Londonā bāzētās neatkarīgās organizācijas vadītājs vainu saskata abās pusēs.

Arī par sankcijām viedokļi atšķiras. Kamēr Rietumu, tostarp Latvijas, pozīcija ir – bez Minskas miera līguma ievērošanas par sankciju atcelšanu nevar būt ne runas, tikmēr Timofejevs abu pušu sankcijas salīdzina ar iešaušanu vienam otram kājā. Sāp abiem, bet Ukrainai no tā ne silts, ne auksts.

Video

Lasi vēl