Drīzumā te nebūs neviena, kas ārstē – brīdina Reģionālās slimnīcas

0 Komentāru
Drīzumā te nebūs neviena, kas ārstē – brīdina Reģionālās slimnīcas
FOTO: LETA ()

Reģionu slimnīcās ārstu trūkums ir katastrofāls. Piemēram, Daugavpils reģionālajā slimnīcā darba līgumu noslēgt varētu uzreiz ar 40 mediķiem. Tāpēc te atbalsta Veselības ministrijas ieceri primāri apmaksāt rezidentūru reģionos strādājošajiem mediķiem, jo pretējā gadījumā te nebūs neviena, kas ārstēs.

Daugavpils reģionālajā slimnīcā visvairāk trūkst šauru jomu speciālistu – tādu kā neirologu, onkologu, LOR speciālistu. Lielais mediķu trūkums ne tikai uzliek papildu darba slogu esošajiem ārstiem, bet no tā cieš arī slimnieki, jo pieejams mazāks skaits pakalpojumu.

Foto

Lai piesaistītu jaunos ārstus, Daugavpils pašvaldība jau ceturto gadu īsteno atbalsta programmu – šeit strādājošajiem rezidentiem papildu algai maksā 220 eiro lielu stipendiju, nodrošina dzīvokli un atvasēm vietu pašvaldības bērnudārzā. Tiek apmaksāta arī rezidentūra, ja students nav ticis budžeta grupā.

Turklāt, kā stāsta Daugavpils Reģionālās slimnīcas valdes loceklis Reinis Joksts, ”ārstam-rezidentam, kurš izvēlas reģionālās slimnīcas, arī alga ir par 30% lielāka nekā tad, ja rezidentūra ir Rīgas ārstniecības iestādēs.”

Pašlaik šeit nodarbināti 9 rezidenti, bet līgumi noslēgti ar vēl 18 jaunajiem ārstiem. Tomēr tas ir stipri par maz, tāpēc slimnīca atbalsta Veselības ministrijas ieceri dot priekšroku uz valsts apmaksātu rezidentūru tiem ārstiem, kas pēc studijām vismaz piecus gadus strādātu reģionos.

”Saprotu, ka ne visi grib saistīt savu darbu ar reģionālajām slimnīcām. Taču, ja neko radikāli nedara valsts līmenī, pēc drīza laika saskarsimies ar situāciju, ka reģionālajās slimnīcās nebūs neviens, kas dežurē,” brīdina Joksts.

Daugavpilī satiktie jaunie ārsti ministrijas plānus uztver ar dažādām emocijām. Vieniem liekas nepareizi strādāšanu reģionos noteikt par obligātu, lai gan patiesībā darbs šeit nebūt nav peļams. Īpaši noderīgi tas ir jaunajiem ārstiem, jo biežāk tiek pie reāla darba.

”Rīgā ir ļoti daudz rezidentu un mazāk iespējas kaut ko padarīt pašam. Katram vajag trenēties un reģionos tas ir vairāk iespējams,” stāsta jaunais mediķis Iļja Ratiani.

Iļja, daugavpilietis un ārsts jau otrajā paaudzē, domā, ka risinājums būtu, ja varētu cikliski strādāt reģionos, piemēram, dažus mēnešus strādājot laukos, bet citus – vietā, kur pats ārstam vēlas. Savukārt Eduards Golubevs, arī jaunais ārsts, ministrijas plānus uzskata par pareiziem.

”Ja cilvēks mācās budžetā, ja cilvēki, nodokļu maksātāji, par viņu maksā, tad viņam vajag dod pretī kaut ko cilvēkiem,” uzskata Eduards.

Jaunie ārsti nepiekrīt apgalvojumam, ka šeit nevar piepildīt profesionālās ambīcijas, jo darba ir pilnas rokas. ”Protams, ir specialitātes, kur rezidentūra tikai Rīgā iespējama, tur arī tas viņiem ir jāmācās. Bet, ja ņem galvenās specialitātes, piemēram, ķirurgus, te ir daudz ko darīt un iemācīties,” bilst Joksts.

Izskan arī viedoklis, ka ar minētajiem noteikumiem daļai jauno mediķu vismaz piecus gadus būs stabils darbs.

Video

0 Komentāru