Drīzumā pie skatītājiem nonāks netradicionāla kameropera

0 Komentāru

Jau pavisam drīz skatītājiem būs iespēja izbaudīt ļoti kvalitatīvu skatuves mākslu. Darba nosaukums laikmetīgās kameroperas ”Tagadne (Time present)” izrādi veido Purvīša balvas finālisti un Latvijas mūzikas balvas ieguvējs, kā arī citi atzīti mākslinieki. Izrādes mēģinājuma procesā ielūkojās “900 sekundes”.

Kā jau topošās kameroperas nosaukums ”Tagadne (Time present)” vedina domāt, ka šis darbs ir saistīts ar laika apceri.

Paši autori formulē, – jaunā darba centrā ir doma par laiku un tā vienlaicīgumu, par laika izplešanos un uz abām pusēm, ietiecoties vienlīdz dziļi nākotnē un pagātnē.

Kameroperas veidotāji – Reinis un Krista Dzudzilo. Pamats šim darbam, kas ir tagadne, ir Krista Auznieka kompozīcija ”Uguns un Roze”, to izpildīs “Simfonietta Rīga”.

Izrādei ir vairākas daļas, kas ir šķietami ļoti atšķirīgas, bet tai pat laikā veido vienu veselu: “Un tur ir tā sajūta, kas ir pavisam ikdienišķa, bet cilvēciski ļoti īpaša, tā sajūta, ka viss saslēdzas vienā. Viss palēninās un iekļūst citā stāvoklī, kurā laiks ir lēnāks.”

Kameroperā savu pieredzi operdziedāšanā lietā liks Jānis Šipkēvics. Operdziedāšana mūziķim bija pirmais žanrs, kurā viņš izkopa savu balsi: “Šis ir mans iesākums, mana lielā mīlestība, mans mūzikas akadēmijas laiks. Jūtos laimīgs, ka esmu uzaicināts, ka man ir tāda iespēja arī prast ienākt un dot no sevis to ko ikdienā man nemaz nesanāk dot.”

Kopā ar Jāni uz skatuves meistarību demonstrēs dejotāji. Horeogrāfe Elīna Gediņa katru kustību ir daudzkārt pārdomājusi, nejaušībai nav vietas. “Es domāju par to kā vienu veselumu, kur satikās vairākas pastāvīgas mākslas, kuras mēs padarām par vienotu notikumu,” viņa saka.

“Neparedz improvizācijas momentu. Visu laiku jābūt koncentrētam, būt telpā uz vietas, uzreiz, tagad un šeit. Skrupulozi komponētu mākslu satikšanās, telpa, gan mūzika, gan darbība uz skatuves. Viss ir rūpīgi veidots bez paviršības. Kas ir privileģētā māksla, nav nosakāms. Tā ir tiešām skatīšanās tagadnes brīdī,” teic horeogrāfe.

Šo unikālo izrādi – kameroperu – nav iespējams raksturot ar vārdiem. Lai to izprastu, darbs ir jāredz un jādzird klātienē. ”Tagadne (Time present)” būs skatāma jau pēc desmit dienām kultūrtelpā ”Hanzas perons”.
0 Komentāru