Dobelē atklātas līdz šim nezināmas zemgaļu vēstures liecības

Pievienot komentāru

Zemgaļi Dobelē dzīvojuši un karojuši līdz pat 13. gadsimtam, to pierāda vairākus gadus veiktie arheoloģiskie izrakumi Dobeles pilsdrupās. Arheologs Andris Tomašūns tuvākajās nedēļās noslēdz izrakumus Dobelē. Taču jau tagad varam teikt, ka izrakumi liecina par zemgaļu sīvu cīņu ar krustnešiem krietni ilgāk nekā uzskatīts līdz šim.

Arheoloģiskā izpēte Dobeles pilsdrupās turpinās jau vairākus gadus, tur paredzēts atjaunot Livonijas ordeņa pils kapelu.

Arheologs Andris Tomašūns norāda, ka pirms būvdarbu sākšanas viņš ķēries klāt zemgaļu vēstures pētīšanai. Pirms atjaunojamās Livonijas ordeņa kapelas pilskalnā Dobelē ilgstoši saimniekoja visu latviešu senči zemgaļi.

“Tā ir mūsu vēsture un saistās ar mūsu nācijas veidošanos. Zemgaļi ir vieni no sastāvdaļām, kas saplūst kopā kuršiem un latgaļiem, un sēļiem, un veido Latvijas iedzīvotāju pamata masu, kas ir latvieši,” norāda arheologs.

Dobeles pilskalns ir apvīts ar daudziem mītiem un pieņēmumiem. Joprojām precīzi nav zināms, kur tieši atradusies zemgaļu pils.

Visu pilskalnu izmeklēt un pārbaudīt, protams, ir pārāk darbietilpīgi, taču tajā vietā, kur arheologam izdevās veikt izpēti, viņu sagaidīja veiksme.

Andris Tomašūns norāda, ka krustnešiem smagi klājas karā ar zemgaļiem, tomēr viņu pārspēks ir pārāk liels un zemgaļiem ir jādodas prom. Protams, karalaika jukas arheologam atstāj daudz liecību: “Viens ir feniņš, viens ir šiliņš. Viena ir no Tērbatas, viena no Osnabrikas.”

Arheologam izdevās atrast divas sīkas monētas, kas ir liela veiksme, jo monētas ļauj noteikt kultūrslāņa precīzu datējumu: “Traku kultūrslāni un atradu monētu, kurai es varu noskaidrot, ka tā kalta 1259. gadā – līdz 1265. gadam un viņa guļ blakus bultu uzgaļiem, šķēpiem. Monēta sniedz iespēju teikt droši, ka tur vairs nav jāšaubās.”

Arheologs secina, ka zemgaļi ar krustnešiem cīnījušies un atvairījuši uzbrukumus krietni ilgāk nekā līdz šim domāts. “Tātad nekādi 1290. gadā krusta kari nebeidzās,” viņš saka.

Izrakumi Dobeles pilsdrupās tuvāko divu nedēļu laikā tiks noslēgti. Atradumi, kas stāsta par zemgaļu dzīvi un karošanu, pašlaik tiek apzināti un pētīti. Paredzams, ka tuvākajos gados pilskalna atradumi būs apskatāmi Dobeles muzejā.