Divās novietnēs ar 11 500 mājas cūkām Rudbāržu pagastā konstatē Āfrikas cūku mēri

Pievienot komentāru
Divās novietnēs ar 11 500 mājas cūkām Rudbāržu pagastā konstatē Āfrikas cūku mēri
NORA KREVNEVA, F64

Piektdien apstiprināti Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi mājas cūkām divās Skrundas novada Rudbāržu pagasta mājas cūku novietnēs ar kopumā 11 500 mājas cūkām, norāda Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Tostarp ĀCM konstatēts “Korkalns” novietnē ar vairāk nekā 9800 mājas cūkām. Savukārt zemnieku saimniecībā “Kalna dzenīši” vīruss skāris novietni, kurā ir vairāk nekā 1700 mājas cūku. ĀCM skartās mājas cūku novietnes atrodas 1,5 kilometru attālumā viena no otras.

PVD saimniecībās ir sācis ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tiks iznīcinātas vairāk nekā 11 500 cūku.

Tāpat noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas

produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus minētajām zonām.

Tāpat PVD ir sācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem biodrošības prasību ievērošanā. Vasara ir augsta riska periods, kad ir vislielākā iespējamība ĀCM vīrusam iekļūt mājas cūku novietnēs.

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Tāpat cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību, tostarp pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus

kartupeļus un citas dabas veltes.

Aizsardzībai pret ĀCM ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm, bet, kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes. Tāpat pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

Jau ziņots, ka šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts 6.jūlijā Kuldīgas novada Gudenieku pagastā, kur piemājas saimniecībā bija 31 cūka.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.