Dienu pēc Bunkus slepkavības prasa tieslietu ministra Rasnača demisiju

10 komentāri
Dienu pēc Bunkus slepkavības prasa tieslietu ministra Rasnača demisiju
Foto: LETA

Maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavība atbalsojusies arī parlamentā. Saeima ceturtdien pieņēma jaunu maksātnespējas regulējumu, kam būtu jāsamazina dažādas krāpšanās iespējas.

Tomēr parlamenta sēde neiztika bez starpsaucieniem, ka šīm likuma izmaiņām nevarot uzticēties, jo slepkavība parāda, ka līdzšinējā cīņa pret organizētajiem grupējumiem maksātnespējas jomā bijusi neefektīva.

Cenšoties sakārtot skandālu mākto bankrotu jomu, šā sasaukuma Saeima Maksātnespējas likumu grozījusi jau piecas reizes. Tagad parlaments trešajā un galīgajā lasījumā atbalstīja virkni izmaiņu, kam, piemēram, jāuzlabo maksātnespējas administratoru elektroniskā izloze un jāpaātrina tiesas procesi.

Gaidis Bērziņš
Saeimas deputāts (NA)

Šie grozījumi paredz, ka tiesvedības process notiek ātrāk, notiek divās instancēs, mums ir tāds provizoriskais pieņēmums, ka strīdus šādā gadījumā varētu izskatīt apmēram sešu mēnešu laikā, kas būtu samērīgi ar maksātnespējas procesa ilgumu.

Trešdien notikusī maksātnespējas administratora Bunkus slepkavība gan ietekmēja parlamenta sēdes norisi. Izmeklētāji jau atzinuši, ka slepkavība, visticamāk, saistīta ar viņa profesionālo darbību, tādēļ Saeimas deputāts Romāns Mežeckis aicināja parlamentu atlikt jaunā Maksātnespējas likuma pieņemšanu, kā arī prasīja jomu pārraugošā tieslietu ministra Dzintara Rasnača demisiju.

Romāns Mežeckis
Saeimas deputāts (NSL)

Rūpīgi kā pūķis uz zelta olām, šo sistēmu sargājot, ir sēdējis tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. Un tāpēc viņš ir līdzatbildīgs par notiekošo. Ko darīt? Nē, viņam nav gluži jānošaujas, kā kādreiz darīja ģenerāļi pēc lielām sakāvēm. Rasnačam ir cita iespēja – demisija. Bet, ja viņš to nedara, viņam jāpalīdz.

Mežecka aicinājumam atlikt likuma pieņemšanu gan sekoja tikai “Saskaņa” un bijušās sirdslatviešu frakcijas deputāti. Opozīcijā esošās reģionu apvienības premjera kandidāts Edvards Smiltēns balsojumā atturējās.

Edvards Smiltēns
Saeimas deputāts (LRA)

Man šķiet šis jautājums ir daudz plašāks. Premjera kungam ir jāuzņemas lielāka atbildība par to, ka šis maksātnespējas administratoru karš iespējams šādā kontekstā, kas ir aizgājis, ka faktiski šī organizētā noziedzība un šādas te sen nepieredzētas darbības sāk notikt.

Tikmēr tieslietu ministra partijas biedrs un Maksātnespējas likumprojekta ziņotājs Gaidis Bērziņš Mežecka bažas noraidīja kā priekšvēlēšanu populismu.

Gaidis Bērziņš
Saeimas deputāts (NA)

Mežecka kungs nav piedalījies nevienā komisijas sēdē, līdz ar to mēs varam spriest par viņa interesi jeb neieinteresētību attiecībā uz konkrētajiem grozījumiem. Un es varu izdarīt tikai secinājumu, ka tuvojas vēlēšanu laiks.

Vienlaikus parlaments ceturtdien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja jau nākamos tā paša Maksātnespējas likuma grozījumus. Tiem jāpalielina sodi uzņēmējiem par apzinātu vilcināšanos sniegt maksātnespējas pieteikumu.