Deputātu zināšanas par budžetu: O, to es jums gan nevarēšu pateikt!

1 komentārs

Kad Saeima šonedēļ lēma par valsts galveno finanšu dokumentu – nākamā gada budžetu, kas ietekmēs ikviena iedzīvotāja dzīvi – jau tradicionāli “LNT Ziņu Top 10” izvaicāja deputātus, lai noskaidrotu, kāda ir viņu izpratne par vissvarīgākajām pamatlietām, kuras būtu jāzina ikvienam lēmuma pieņēmējam, – cik liels ir budžets, kāda ir plānotā ekonomikas izaugsme, par izmaiņām algās un tamlīdzīgi.

Uz visiem jautājumiem atbildēt precīzi nespēja neviens. Taču šoreiz vairums vismaz demonstrēja izpratni, cik liels ir budžets, pretēji savulaik sniegtajām atbildēm, kad atsevišķiem deputātiem bija viss viens – miljardi, miljoni vai tūkstoši.

Piemēram, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, rēķinoties, ka tiks izvaicāti, bija speciāli lūguši Finanšu ministrijas parlamentāro sekretāru Edgaru Putru iepazīstināt ar budžeta ābeci. Zināšanas viņi gan apguvuši ar mainīgām sekmēm, līdzīgi kā citu partiju pārstāvji.

Lielākā daļa deputātu bija precīzāki, saucot plānotos ieņēmumus, grūtāk gāja ar izdevumu apmēru. Ritvars Jansons no Nacionālās apvienības budžeta apmēru spēja nosaukt tikai ar “špikera” palīdzību.

Taču arī šoreiz bija deputāti bez jebkādas nojausmas, cik liels ir budžets.

Ojārs Kalniņš, Saeimas deputāts (“Vienotība”)

Es nupat atgriezos no Stambulas. Es šoreiz pilnīgi paļaušos uz Budžeta komisiju un uz koalīciju par detaļām.

Gadu gaitā augusi deputātu izpratne par to, ka valsts dzīvo uz parāda. Un šoreiz vieglāk veicās precīzi atbildēt, ka nākamgad budžeta deficīts plānots 1,1% no iekšzemes kopprodukta. Tiesa gan joprojām ne visi to zina.

Nellija Kleinberga, Saeimas deputāte (LRA)

Es atvainojos, to es precīzi nepateikšu.

“Cietāks rieksts” izrādījās jautājumus par plānoto ekonomikas izaugsmi. Uz to precīzi atbildēja nepilna puse aptaujāto, no kuriem atsevišķi pauda šaubas, vai iekšzemes kopprodukta prognozētais pieaugums ir sasniedzams. Bet citi jau atkal “šāva greizi”.

Robus deputātu zināšanās atklāja arī jautājums par finansējuma palielinājumu aizsardzībai, ko valdība nosaukusi kā pirmo prioritāti. Precīza bija tikai viena atbilde. Savukārt divi aptaujātie nespēja atbildēt neko.

Artūrs Rubiks, Saeimas deputāts (“Saskaņa”)

O, to es jums gan nevarēšu pateikt. Aizsardzība tomēr tas nav mans profils. Es vairāk par ekonomiskajiem jautājumiem.

Askolds Kļaviņš, Saeimas deputāts (ZZS)

Priekš tam man ir priekšā biezas mapes. Es šeit negribu būt ne populārs, ne nepopulārs. Es esmu absolūti precīzs cilvēks. Paņemšu, paskatīšos ailēs un pateikšu.

Pateicoties aptaujai, atklājies, ka deputāti palaiduši garām vienu no būtiskākajiem nākamā gada valsts budžeta jauninājumiem. Papildus līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem pirmo reizi ir rezervēta nauda nebaltām dienām 0,1% apmērā no iekšzemes kopprodukta. To sauc par fiskālā nodrošinājuma rezervi. Daudz par to publiski ir izteikusies finanšu ministre, šo rezervi salīdzinot ar drošības spilvenu vai tauku kārtiņu.

Viens no aptaujātajiem atbildēja neprecīzi, bet pārējie par fiskālā nodrošinājuma rezerves apmēru nespēja pateikt pilnīgi neko.

Deputāti tomēr beidzot iemācījušies minimālās algas apmēru. To, ka nākamgad tie būs 380 eiro, šoreiz spēja nosaukt vai ikviens, bet tomēr ne visi.

Askolds Kļaviņš, Saeimas deputāts (ZZS)

Man nav vajadzīgs šis eksāmens. Tad, kad es strādāju, es strādāju korekti ar papīriem un viss. Uz visiem jautājumiem tāda atbilde.

TOP komentāri

  • SO.
    0 0 0

    SO.

    Savas algas, pielikumus un bonusus gan visi smalki zināja. Starp citu, kādēļ daudziem jākompensē lielas naudas par dzīvošanu, ja Jūrmalā par lētu naudu izīrējama sava rezidence?Un, starp citu, skolotājiem cela izdevumus kompensē viņi paši no savām "milzigajām" algām, ko deputāti no savām "niecigajām" nespēj.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl