“Deputātu kvotas” nav izdevies izskaust

1 komentārs

Deputāti ir ignorējuši vienošanos, ka “kvotu” šoreiz nav. Parlamentārieši iesnieguši daudzus priekšlikumus, prasot valsts budžeta finansējumu dažādiem projektiem.

Vienošanās likvidēt tā sauktās “kvotas”, kad deputāti dala budžeta naudu pēc neskaidriem kritērijiem, tautas priekšstāvjus tomēr nav atturējusi arī šoreiz iesniegt pieprasījumus. Priekšlikumi saņemti gan no koalīcijas, gan opozīcijas deputātiem, gan arī no Saeimas komisijām.

Piemēram, Cilvēktiesību komisija prasa piešķirt gandrīz 43 000 eiro krūšu nozīmju izgatavošanai Otrā pasaules kara dalībniekiem un Iedzīvotāju reģistra papildināšanai ar informāciju, kuriem cilvēkiem piešķirts veterāna statuss.

Bet vairāk priekšlikumu ir Sporta apakškomisijai. Tā prasa atvēlēt 122 377 eiro sporta nozarei, 56 100 eiro komandu sportam, 181 323 eiro augstas klases sportistiem un vēl 12 410 eiro Paralimpiskajai komitejai.

Apakškomisijas vadītājs Jānis Upenieks saka, – nākamais ir olimpiskais gads, tāpēc ir jāpasakās sportistiem par lieliskajiem sasniegumiem. Viņš neuzskata, ka ir pārkāpis vienošanos par “kvotu” atcelšanu.

Jānis Upenieks

Jānis Upenieks
Saeimas Sporta apakškomisijas vadītājs, “Vienotība”

Nē, šajā gadījumā es to nevēlētos nekādā gadījumā nosaukt par “kvotu”, jo šis finansējums tiek paredzēts, pretēji kā pagājušogad bija gadījumi, kad tiek novirzīts konkrētai federācijai, šajā gadījumā šis finansējums tiek paredzēts visām atzītajām sporta federācijām valstī.

Daudz priekšlikumu ir arī deputātam Imantam Parādniekam. Piemēram, 78 051 eiro viņš prasa piešķirt vecākiem veiksmīgākai ģimenes dzīves un darba saskaņošanai. 62 000 eiro tiek prasīti krīzē nonākušu grūtnieču atbalstam, bet 52 000 eiro, lai stiprinātu tēva lomu ģimenē. Savukārt 69 300 eiro vajadzīgi, lai mazinātu laulību šķiršanu.

Imants Parādnieks skaidro, ka šos izdevumus iespējams segt no naudas, kas palikusi pāri, precizējot nākamgad atvēlēto finansējumu demogrāfijas pasākumiem.

Imants Parādnieks

Imants Parādnieks
Saeimas deputāts, VL-TB/LNNK

Svarīgs bija uzstādījums, ka nedrīkst iesniegt priekšlikumus, kuri rada papildu fiskālo ietekmi. Un es šo principu esmu ievērojis.

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra, kurš pats arī iesniedzis savus pieprasījumus, uzsver, ka deputātu priekšlikumi, salīdzinot ar citiem gadiem, šoreiz “vairāk atbilst sabiedrības interesēm”. Un Putra sola, ka Saeima atbildīgi lems, kādus projektus finansēt par nodokļu maksātāju naudu.

Edgars Putra

Edgars Putra
Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs, ZZS

Jābūt diezgan piesardzīgiem. Ja mēs arī jau šobrīd pieņemam lēmumu tērēt līdzekļus neparedzētiem gadījumiem, tad ir jābūt ļoti atbildīgam un izsvērtam šim priekšlikumam. Es domāju, ka šajā gadījumā mēs nevaram runāt par “kvotām”. “Kvotu” piegarša tur var teikt, ka nav.

Deputātu pieprasījumus vispirms vērtēs valdība, bet galavārds pieder Saeimai.
1 komentārs