Deputātu dāsnumu, dalot “kvotas”, saista ar pašvaldību vēlēšanu tuvošanos

Komentāri

Šoreiz kopumā tā sauktajām deputātu “kvotām” atvēlēti aptuveni 20 miljoni eiro, kas ir krietni vairāk nekā ierasts. Koalīcijas politiķi skaidro – tas tāpēc, ka biezāks ir kļuvis valsts maks. Turpretī opozīcijas deputāti īpašo dāsnumu, ar kādu varas partijas dala nodokļu maksātāju naudu, saista ar to, ka nākamais ir pašvaldību vēlēšanu gads.

Kad šovasar koalīcijas politiķi sāka veidot jauno budžetu, saskaņā ar neoficiālu informāciju deputātu “kvotām” bija plānots atvēlēt nepilnus trīs miljonus eiro. Taču patiesībā deputātiem šoreiz atļauts rīkoties ar sešas reizes lielāku summu.

Līdz ar to deputāti varējuši atbalstīt naudas piešķiršanu ne vien projektiem, kuru izmaksas ir daži tūkstoši, piemēram, septiņi tūkstoši inventāra iegādei Taekwon-do asociācijai un trīs tūkstoši grāmatas “Jāņu siers” atkārtotai izdošanai, bet dalīti arī miljoni. Īpaši izceļas Ventspils, kur pie varas ir partija, kas ietilpst premjera pārstāvētajā Zaļo un zemnieku savienībā.

Pusotrs miljons tiks Ventspils Olimpiskajam centram, tik pat Ventspils Mūzikas vidusskolai, bet nepilns miljons Ventspils Starptautiskajam radioastronomijas centram tālo galaktiku pētīšanai.

Budžeta komisijas vadītājs Jānis Vucāns skaidro, ka centies objektīvi lemt, kurš projekts pelnījis valsts naudu, bet kuram to atteikt.

Jānis Vucāns, Saeimas Budžeta komisijas vadītājs (ZZS)

Objektīvi nozīmē, ka tā nav sadomāta vajadzība, ka tā ir tiešām tāda vajadzība, kuru pašvaldība vai sabiedriskā organizācija, vai kāds cits pieprasītājs, kas bija, ir spējis pamatot, ka citādā veidā ar citiem līdzekļiem viņš šo mērķi nespēj sasniegt.

Tikmēr Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs, deputāts Edgars Putra norāda, ka šoreiz deputātu “kvota” ir lielāka tāpēc, ka valsts maks kļuvis biezāks.

Edgars Putra, Saeimas deputāts (ZZS)

Īpaši dāsna? Kā uz to skatās? Arī iepriekšējos gados ir atbalstīti pašvaldību projekti, ir atbalstītas nevalstiskās organizācijas, ir atbalstītas reliģiskās organizācijas – tieši dievnami – un tādas lietas. Nākušas varbūt klāt ir tādas lielākas lietas, kas ir zoodārzs, Likteņdārzs. Budžets kā tāds ir arī vēsturiski… pēckrīzes periodā mēs esam pieaudzējuši budžetu par vienu miljardu.

Savukārt opozīcijas deputāti vērienu, ar kādu tikusi dalīta nodokļu maksātāju nauda, saista ar to, ka nākamais ir pašvaldību vēlēšanu gads. Katrs koalīcijas deputāts vēlas būt kā Ziemassvētku vecītis, saka Inguna Sudraba.

Inguna Sudraba, NSL Saeimas frakcijas vadītāja

Kā katru gadu, Saeimā Ziemassvētki sākas krietni agrāk nekā valstī. Un šogad 61 Ziemassvētku vecītis jau ir startējis ar labiem vēlējumiem un bagātām dāvanām. Un tās dāvanas, protams, lielā vairumā ir orientētas uz to, ka nākamais ir pašvaldību vēlēšanu gads.

Opozīcija “kvotas” kritizē, jo nauda tiek dalīta pēc neskaidriem kritērijiem.

Mārtiņš Bondars, LRA Saeimas frakcijas vadītājs

Koalīcijā ir atgriezušies “treknie” gadi. Māris Kučinskis, kā “trekno” gadu frakcijas vadītājs Tautas partijā, ir tagad to pašu realizējis tikai no premjera posteņa. Un faktiski sadalījis 20 miljonus Saeimas koalīcijas partijām un deputātiem, pilnīgi nograujot jebkādu taisnīguma principu.

Tiesa gan jau tradicionāli atbalstīti arī atsevišķi lielākās opozīcijas partijas “Saskaņa” priekšlikumi, kuras atbalsts atsevišķos balsojumos var būt noderīgs kādai no varas partijām. Galīgo lēmumu par naudas piešķiršanu Saeimas pieņems trešdien, kad sasaukta ārkārtas sēde valsts budžeta apstiprināšanai.

Sagaidāms, ka sēde ieilgs līdz vēlam vakaram, jo deputātiem jālemj par aptuveni 1300 priekšlikumiem vairāk nekā pussimt likumos, no kuriem vairāki ir strīdīgi. Piemēram, noteikt sociālo iemaksu minimālo līmeni tiem, kuri nestrādā pilnu slodzi un līdz 2018. gada beigām likvidēt mikrouzņēmuma nodokli. Lai protestētu pret šīm izmaiņām, pie Saeimas nama rītdien tiek plānots pikets.

Lasi vēl