Deputāti nespēj izlemt, vai liegt vēlēšanās kandidēt “čekas” ziņotājiem

4 komentāri

Saeimas vēlēšanu gadā parlamentā aktualizēta diskusija par jaunu ierobežojumu noteikšanu tiem, kuri kandidē vēlēšanās.

Deputāti otrdien, 5. jūnijā, vērtēja aicinājumu mainīt likumus, lai liegtu startēt gan Saeimas, gan pašvaldību vēlēšanās ne vien bijušās Valsts drošības komitejas štata darbiniekiem, bet arī “čekas” informatoriem. Tomēr lēmuma pieņemšana tika atlikta.

Priekšlikums par to, ka vēlēšanās kandidātiem tiek noteikti jauni ierobežojumi, ir Saeimas Valsts pārvaldes komisijas darba kārtībā. Komisijas vadītājs Sergejs Dolgopolovs uzskata, ka jāsaglabā spēkā esošais regulējums. Tas paredz, ka bijušās VDK ziņotājiem ir jāinformē par sadarbību ar “čeku”, bet tas nav šķērslis kļūt par pašvaldības domes vai Saeimas deputātu.

Sergejs Dolgopolovs
Valsts pārvaldes komisijas vadītājs, “Saskaņa”

Jā, tiešām, vēlētājam ir jāzina, par ko viņš gribēs vai negribēs balsot – visi tie “skeleti skapjos” un viss pārējais. Par to tiešām vēlētājam ir jāzina. Ir vieta stiprināt ierobežojumus laika gaitā vai nav, tas ir cits jautājums un jautājums pietiekami nopietns.

Savukārt Janīna Kursīte-Pakule no Nacionālās apvienības aizstāvēja ieceri vēlēšanās liegt kandidēt “čekas” ziņotājiem. Viņa iebilda tiem, kuri ierobežojumu uzskata par nesamērīgu.

Janīna Kursīte-Pakule
Saeimas deputāte, VL-TB/LNNK

Vienmēr mēs skatāmies, ka ir tiesību ierobežojums bijušajiem “čekistiem”, nodevējiem, kas varēja par kaimiņiem, par citiem ziņot. Viņiem vienmēr ir tiesību aizskārums. Mēs vienmēr aizskaram [viņus], bet mēs aizmirstam par tiem, kas otrā pusē bija, kas cieta, kuru likteņus salauza. Es nesaku, ka ir jāizrēķinās, bet ir kaut kādā veidā jāizlīdzina.

Tikmēr Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis vērsa uzmanību, ka liegums vēlēšanās kandidēt “čekas” ziņotājiem var būt pretrunā Satversmei.

Edvīns Danovskis
Saeimas Juridiskā biroja vecākais padomnieks

Vērtējot vēlēšanu tiesību ierobežojumus un arī citus ierobežojumus, ņem vērā to, kāda ir vispārējā tendence citās Eiropas valstīs. Šie dati parāda, ka vispārējā tendence ir atteikties no šādiem ierobežojumiem. Es atgādinu, šie priekšlikumi paredz paplašināt šos ierobežojumus. No juridiskā viedokļa mēs neredzam iespēju aizstāvēt šos ierobežojumus Satversmes tiesā, ja tie tiktu tur pārsūdzēti.

Pēc jurista uzklausīšanas komisijas vairākums nolēma līdz jūlija vidum atlikt lēmuma pieņemšanu par liegumu vēlēšanās startēt “čekas” ziņotājiem. Deputāti vispirms vēlas sagaidīt Satversmes tiesas spriedumu lietā, kurā apstrīdēti vēlēšanu tiesību ierobežojumi padomju komunistu aktīvistiem. Spriedums gaidāms tuvāko nedēļu laikā.

4 komentāri