Daudzi rudens lapas sapako plastmasas maisos; no nākamā gada atkritumu poligoni vairs tās šādi nepieņems

1 komentārs

Pilsētās bieži var redzēt visai absurdu ainu – tiek kārtīgi sagrābtas kritušās lapas un tikpat rūpīgi sapakotas atkritumu maisos. No nākamā gada atkritumu poligonos bioloģiski noārdāmie atkritumi būs jāšķiro atsevišķi un jāmaksā vairāk, nododot tos sapakotus maisos.

”Pagaidām lapu vākšana notiek šādā veidā, maisos… Kas ir ne īsti glīti, arī videi neilgtspējīgi.” Ar Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētāja vietnieci “900 sekundes” paviesojās Ieriķu ielā, kur izskatās kā citos mikrorajonos – sētnieki čakli strādā, maisu ar lapām ir daudz.

Lapu vākšana šoruden notiek kā parasti, taču pašvaldības jau šogad lūdz iedzīvotājus padomāt par iespējām atteikties no plastmasas maisiem. Piemēram, jau šogad sarunāt ar apsaimniekotāju un lapas kraut bioloģiskajiem atkritumiem domātajā brūnajā konteinerā.

“Tā ir Eiropas Savienības prasība, ka bioloģiski noārdāmie atkritumi jāšķiro atsevišķi, jāvāc un jāveic pārstrādē. Atkritumu poligoni lapas maisos pieņems par lielāku samaksu. Tāpēc mēs aicinām padomāt cilvēkus par veidu, kā mēs tagad varam vākt šīs lapas, nekrāt tās tik daudz kaudzēs, jau laikus nodot,” skaidro RD Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētāja vietniece Selīna Vancāne (PP).

Pagaidām lapas maisos nonāk, piemēram, Getliņu atkritumu poligonā, kur tās tiek pārstrādātas atkritumu gāzē. Šīs lapas maisos tagad uzplēš buldozers, bet pavasarī bioreaktors būs pilns un tiks slēgts. Jaunajā kompleksā maisi būs jānoņem manuāli, un tas būtiski sadārdzinās atkritumu apsaimniekošanas cenu.

Iedzīvotājiem būs jārēķinās, ja nākamgad kritušās lapas nodos maisos, atkritumu apsaimniekošanas izdevumi var pieaugt vismaz par 20%.

“Arī šeit varam redzēt, ja šo maisu nav, šī pārstrāde notiek daudz ātrāk. Un jaunajā kompleksā mēs uzreiz redzēsim arī šo gala rezultāta kompostu, kur bez šiem maisiem izskatīsies daudz pievilcīgāks un tautsaimniecībā būs daudz derīgāks, nekā komposts, kas tiek veidots no nešķirotiem atkritumiem,” saka SIA ”Getliņi EKO” projektu vadītāja Baiba Rosicka.

Labā ziņa – nākamgad Rīgas sētniekiem būs mazāk darba un arī lapu daudzums samazināsies. Mājokļu un vides komitejā jau apstiprinātas izmaiņas noteikumos, kas ļaus negrābt lapas zem kokiem, attīrot tikai ietves, laukumus vai autostāvvietas. Izmaiņas vēl jāakceptē Rīgas domei.

1 komentārs