Daudzi bērni gūst traumas mājas apstākļos – mediķi aicina vecākus pievērst tam lielāku uzmanību drošībai dzīvesvietā

0 Komentāru
Daudzi bērni gūst traumas mājas apstākļos – mediķi aicina vecākus pievērst tam lielāku uzmanību drošībai dzīvesvietā
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Latvijā ir kritiski augsts bērnu traumatisma un mirstības līmenis no ārējiem cēloņiem. Nereti nelaimes gadījumi notiek tieši mājas apstākļos, kaut arī mājas tradicionāli tiek tiek uzskatītas par drošu vietu. Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) traumatologs-ortopēds Jānis Upenieks iniciatīvas #SvešuBērnuNav ietvaros sarunā ar “900 sekundēm” aicina vecākus paraudzīties no bērnu skatpunkta un iekārtot apkārtējo vidi tā, lai samazinātu risku gūt traumas.

BKUS mediķis, runājot par izplatītākajiem traumu veidiem, norāda, ka bērniem var gadīties visādi – sākot ar sasitumiem un nobrāzumiem, kas nav tik būtiskas, līdz ļoti nopietnām traumām kā, piemēram, vaļēji lūzumi vai iekšējo orgānu bojājumi, kas prasa ļoti nopietni medicīnisko palīdzību.

Nereti pastāv uzskats, ka mājas bērnam ir drošākā vieta, taču statistika parāda, ka lielākā daļa traumu tiek gūtas tieši mājas apstākļos. Viena no šajā ziņā visbīstamākajām vietām bērniem ir virtuve, kur ir karsts ūdens, sadzīves ķīmija, utt..

Bērnam būtu jāmāca būt virtuvē un darboties ar asiem priekšmetiem. “Tā nav normāla situācija, ja bērns pirmajā vai otrajā klasē nevar uzsmērēt sev desmaizīti, jo nazis taču ir ass. Būtībā ir jāļauj uzkāpt uz tā grābekļa, tikai pieaugušajam jāseko līdzi, lai tas “uzkāpiens” būtu salīdzinoši maigs. Bērnam ir jāskaidro – kas ir karsts, kas ir ass un kādi ir riski,” stāsta mediķis.

Tāpēc arī vecākiem, gatavojot ēst, jāņem vērā, ka labāk neatstāt, piemēram, karstu katlu uz plīts tuvākā riņķa vai tējkannas vadu karājamies – bērni var nejauši tos uzgāzt sev virsū. Pieaugušajiem uz drošības lietām ieteicams paskatīties no bērnu pozīcijām.

Intervija ar Jāni Upenieku

0 Komentāru