Daudzbērnu ģimene Kuldīgā cīnās par elektrības pieslēgumu; politiķi iesaka paciesties

4 komentāri
Daudzbērnu ģimene Kuldīgā cīnās par elektrības pieslēgumu; politiķi iesaka paciesties
Foto: F64

Daudzbērnu ģimene no Kuldīgas novada joprojām turpina cīņu par gaismu savās mājās cīnās jau 25 gadus. Pašvaldībā palīdzību elektrības ievilkšanā atsaka, bet politiķi Rīgā ģimenei atkal iesaka paciesties.

Pērn februārī TV3 ziņas viesojās pie Rautenšildu ģimenes mežā vidū Kabiles pagastā. Neilgi pēc mūsu apciemojuma, Iršos ieradās Sadales tīkla darbinieki, kuri kaut ko mērīja un sprieda. Rautenšildiem parādījās cerība, ka tik ilgi gaidītais sapnis par gaismu beidzot piepildīsies. Taču nekā. Pagājis gads – elektrības vilcēji vairs neesot rādījušies. Tomēr ģimene nav noskaņota padoties.

“Sūdzēsimies Saeimai, Ekonomikas ministrijai, valdībai. Ja reakcija nebūs, rakstīsim vēstuli arī Eiropas komisijai,” savu sašutumu neslēpj Signija Rautenšilde.

Ģimenei nav 40 000 eiro, ko uzņēmums Sadales tīkls prasa, lai pievilktu strāvu. Uzņēmumā skaidro, ka mājām ”Irši” tuvākais elektrības pieslēguma punkts atrodas aptuveni divu kilometru attālumā. Projektu sadārdzina un sarežģī tas, ka vadi jāvelk cauri mežam. Pēdējā apkopotā informācija liecina, ka kopumā valstī ir aptuveni 100 mājsaimniecību, kurām nav pievilkta elektrība. ”Es iesaku vispirms vērsties pēc palīdzības pašvaldībā. Tagad spēkā esošā kārtība ļauj vietējai varai iesaistīties šādas problēmas risināšanā. ”Sadales tīkls” par saviem līdzekļiem veikt elektrības pieslēgumu nav tiesīgs,” norāda ”Sadales tīkls” valdes loceklis Rolands Lūsveris.

Pašvaldībā iesaka pārvākties

Kuldīgas novada domē divu dienu laikā neviens tā arī nebija gatavs atbildēt uz jautājumiem kā un vai varētu palīdzēt ģimenei ievilkt elektrību. Pēc vairākkārtējas sazvanīšanās, pašvaldības preses pārstāve norādīja, ka visi ir aizņemti, notiek sapulces. Kabiles pagasta pārvaldnieks uzsvēra, ka vietvara nevar sniegt finansiālu atbalstu.

“Pašvaldība var piedāvāt dzīvokli Kabiles centrā. Taču tas nav risinājums. Tā ir ļoti rosīga ģimene, kurai tur ir arī saimniecība,” tā Kabiles pagasta pārvaldes vadītājs Raimonds Bergmanis.

Pēdējā cerība – aizsargātā lietotāja statuss

Tikmēr Saeimā patlaban top labojumi Elektroenerģijas tirgus likumā. Projektā ir arī atbalsta mehānisms tām mājsaimniecībām, kuras vēlas pievilkt elektrību. Izmaksas segtu valsts. Tomēr, lai saņemtu valsts atbalstu, gribētājiem būs jāatbilst noteiktiem kritērijiem. “Parlaments gatavo deleģējumu Ministru kabinetam, lai valdība būtu tiesīga piemērot aizsargātā lietotāja statusu elektrības pieslēguma tīkotājiem. Šajā kategorijā ietilptu mazturīgie, daudzbērnu ģimenes, ģimenes, kurās ir bērns invalīds,” uzsver Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Edvards Smiltēns.

Rautenšildu gadījumā gan priecāties vēl būtu pāragri. Šo gadu laikā, kamēr notiek cīņa par gaismu, teju visi bērni ir sasnieguši pilngadību. Nav skaidrības nedz par daudzbērnu ģimenes, ne arī par mazturīgā statusu. Tas nozīmē, ka pēc likumprojekta apstiprināšanas galīgajā lasījumā, Rautenšildiem atkal būs jāvēršas pašvaldībā un turpmākā notikumu attīstība būs atkarīga no vietvaras vēlmes sadarboties ar saviem iedzīvotājiem.

Foto:

Skaties video!

4 komentāri