“Daudz solīts, bet maz reālu darbu” – Vējonis velta kritiskus vārdus Saeimas deputātiem

7 komentāri
“Daudz solīts, bet maz reālu darbu” – Vējonis velta kritiskus vārdus Saeimas deputātiem
Foto: f64

Pirms Saeima dodas vasaras pārtraukumā, Valsts prezidents tradicionāli saka runu parlamentā. Raimonda Vējoņa teiktais ceturtdien, 22. jūnijā, daudzus deputātus bija pārsteidzis nesagatavotus, par ko liecināja vispārējs mulsums, kas iestājās viņa runas laikā.

Jau ar pirmajiem vārdiem Valsts prezidents deputātiem veltīja asu kritiku. “Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu,” sākot runu, sacīja Vējonis. Viņš turpināja, norādot, ka deputāti ir ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tas viss uz viņiem neattiektos.

Tā vietā, lai raudzītos no malas un kritizētu, valdībai nepieciešams aktīvāks Saeimas atbalsts un iesaistīšanās lēmumu pieņemšanā. Cilvēki ir noguruši no nepārtrauktiem vārdiem un runāšanas par reformā, uzsvēra prezidents.

Raimonds Vējonis

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Mani nepamet sajūta, ka mēs visi kopā neesam strādājuši tā, kā Latvijas iedzīvotāji to vēlas. Ir skaidrs, ka mūsu iedzīvotājus jau ilgstoši neapmierina esošā valsts pārvaldības un lēmumu pieņemšanas kārtība.

Raimonds Vējonis pauda pārliecību, – lai valdībai labāk sekmētos iecerētie darbi, premjerministram jāpiešķir lielākas pilnvaras valdības izveidē un tās darbības programmas īstenošanā. To varētu panākt, ja Saeima apstiprinātu premjeru, bet viņa aicinātos ministrus ieceltu Valsts prezidents. Tāpat Valsts prezidentam būtu piešķiramas pilnvaras izsludināt Saeimas ārkārtas vēlēšanas, nevis tikai ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu, ir pārliecināts Vējonis.

Raimonds Vējonis

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Šāds Valsts prezidenta pilnvaru papildinājums prasa, lai Valsts prezidentu ievēlētu visas tautas tiešās vēlēšanās. Saeimai jau vairākas reizes ir tikuši piedāvāti attiecīgi Satversmes grozījumi, taču ar nožēlu jāatzīst, ka Saeimas deputāti nav atraduši tam laiku. Aicinu parlamentu nekavēties un rudenī virzīt nepieciešamos grozījumus, lai jau 2019. gadā tauta pati varētu ievēlēt Valsts prezidentu.

Ar šo paziņojumu prezidents lielu daļu deputātu samulsināja. Saeimas sēžu zālē bija dzirdami pieklusināti izsaucieni, bet atsevišķi deputāti aplaudēja.

Jāatgādina, ka, uzreiz pēc ievēlēšanas amatā Raimonds Vējonis bija pret tautas vēlētu prezidentu. Pirms diviem gadiem ziņu aģentūrai BNS viņš sacīja: “Ja šādā veidā mēs izvēlēsimies vēlēt prezidentu, patiesībā mēs varam ievēlēt “kaķi maisā”. Tas mūsu sabiedrībai pašreizējā brīdī būtu bīstami.”

Kāpēc prezidents mainījis viedokli par tautas vēlētu prezidentu, un kā viņa priekšlikumu vērtē deputāti – plašāk LNT Ziņās plkst. 20.00.

7 komentāri