Daudz plašāk un gaišāk: muzeji pārceļas uz jauno krātuvi Pārdaugavā

0 Komentāru

Daudz plašāk, gaišāk, un visi esam kopā – tā muzeju darbinieki saka par nesen atklātās jaunās Muzeju krātuves telpām Pārdaugavā. Ir sākusies eksponātu pārvešana un izvietošana jaunajās telpās.

”Mēs vedam vēsturi” kravas auto ar šādu uzrakstu piebrauc jaunās muzeju krātuves aizmugures rampai. Krāvēji steidz kastēs sapakotās Nacionālā vēstures muzeja vērtības savest plašajā kravas liftā. Šajā reizē uz Muzeju krātuvi atvestas dažādas arheologu atraktas vēstures liecības.

Savukārt pavisam citā jaunās krātuves pusē aktīvi darbojas Rakstniecības un mūzikas muzeja darbinieki.

Teātra un kino vēstures krājuma glabātāja Andra Lazdāne norāda, ka Rakstniecības un mūzikas muzejā glabājas arī Latvijas teātru vēstures liecības. Tās uz Muzeju jauno krātuvi nogādātas vairāk nekā 500 zilās kastēs.

“Tajās zilajās kastēs ir visas latviešu teātra vēstures un arī daļa kino vēstures materiālu, kas ir savietojami mapēs. Respektīvi, dokumenti, fotogrāfijas, iespieddarbi, programmas,” viņa saka.

Materiāli no kastēm tiek likti lielos, kustīgos plauktos. Vēl uz šo pašu telpu paredzēts vest vēsturiskus teātru un kino kostīmus, kas glabāsies šajos skapjos.

“Man patīk šī te gaisotne, kad kāds pārceļas uz jaunām telpām, visi ir iedvesmas pilni.”

Māksliniece un scenogrāfijas koncepcijas veidotāja Anna Heinrihsone arī jau uzsākusi darbu plašajā Muzeju krātuvē un paguvusi izvēlēties sev tīkamāko telpu. Māksliniecei šeit ir darba telpas, viņa strādā pie rakstniecības muzeja jaunās pastāvīgās ekspozīcijas.

“Šis, piemēram, ir otrais stāvs. Būs 100 instalācijas, ko esmu izdomājusi, un šobrīd es veidoju marķējumu, kur kas atradīsies. Mēģinu to visu salāgot, lai tas viss ietilpst telpā,” teic māksliniece. Viņas veidotā ekspozīcija neatradīsies jaunajā Muzeju krātuvē, bet gan citviet – Rakstniecības un mūzikas muzeja Vecrīgas telpās.

Taču arī jaunajā Muzeju krātuvē būs apmeklētājiem paredzētas izstāžu zāles, norāda jaunās ēkas pārvaldītāju pārstāvis. Pašlaik galvenokārt vēl notiek pārcelšanās uz vērienīgo krātuves daļu.

“Salīdzinājumam – 30 000 kvadrātmetru ir trīs futbola laukumi, kur glabāsies aptuveni trīs miljoni vēstures vērtību. Šis process notiks ļoti pakāpeniski, jo ir īpašas prasības šiem eksponātiem, ir jābūt atbilstošam klimatam, mitrumam,” skaidro VNĪ valdes loceklis Jānis Ivanovskis-Pigits.

Muzeju krātuve ir ne tikai plaša, bet arī īpaši tehniski aprīkota. Ir ņemtas vērā dažādo muzeju prasības gan vērtību uzglabāšanai, gan restaurācijai, gan arī drošībai.

Muzeju krātuvē strādās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas nacionālā vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja un Rīgas kino muzeja darbinieki – kopumā 300.

0 Komentāru