Komentāri
Darbu tā arī nav sākusi komisija, kurai jāizvērtē tā saukto čekas maisu saturs
FOTO: LETA

VDK dokumentu izpētes komisijai iestājusies klīniskā nāve. Tik skarbi atsevišķi komisijas locekļi komentē pašreizējo situāciju ar čekas dokumentu zinātnisko izpēti.  Komisijai, kurai pēc trim gadiem būs arī jāsniedz rekomendācijas par tā dēvēto čekas maisu iespējamo atvēršanu – šogad bija jāsāk pilnvērtīgi darboties, taču tas NAV noticis dažādu juridisko šķēršļu dēļ.

Valsts drošības komitejas dokumentu izpētes komisija izveidota jau pērn augustā, bet 250 tūkstoši eiro tās darbībai piešķirti šogad. Darbs ir ļoti atbildīgs, jo komisijai ne tikai būs jāpēta VDK dokumenti, bet pēc trim gadiem jāsniedz valdībai rekomendācijas saistībā ar iespējamo čekas maisu atvēršanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tomēr dokumentu zinātniskā izpēte tā arī nav sākusies. Zinātnieku komisija tikko nonākusi Tieslietu ministrijas pārraudzībā, kas radījis vairākus šķēršļus – komisijas locekļi nesaņem atalgojumu un ministrija vēl nav saskaņojusi komisijas reglamentu, līdz ar to tās zinātnieki nevar sanākt uz oficiālām sēdēm. Tā norāda komisijas locekle Kristīne Jarinovska.

Zinātniskās komisijas darbu pārrauga Tieslietu ministrijas pārstāvis Jāns Tomels. Viņš skaidro, ka gaida detalizētu komisijas darba plānu, un tikai pēc tam likums ļautu piešķirt naudu zinātniekiem, pētījumiem un komisijas locekļiem. Turklāt, lai to izdarītu, būs nepieciešams vēl atsevišķs Ministru kabineta lēmums.

Viss atduras pret juridiskiem šķēršļiem, jo likumā nav skaidri noteikts, kā šāda veida komisijām jādarbojas. Zinātnieki norāda, ka viņiem būtu jāsaņem alga par darba plāna izstrādi, jo jau vairākus mēnešus viņi veikuši dažādas iestrādes par velti. Turklāt VDK dokumentu izpēte tikšot noformēta kā Tieslietu ministrijas iepirkums, tāpēc komisija nevar izstrādāt plānu pētījumiem, kuros paši piedalīsies – tā skaidro komisijas priekšsēdētājs.

Atsevišķi komisijas locekļi norāda, ka šajā situācijā labākais risinājums būtu komisijas administrēšanu no Tieslietu ministrijas pārcelt uz Latvijas Vēstures institūtu. Tikmēr neoficiāli izskan, ka tieslietu ministrs Rasnačs apsver iespēju valdībā virzīt jautājumu par nemiera cēlējas Jaronovskas izslēgšanu no zinātniskās komisijas. Lai kopīgi meklētu risinājumus, ceturtdien paredzēta Tieslietu ministrijas vadības tikšanās ar komisijas locekļiem.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl