Darba devējs pieprasa darbiniekam atmaksāt salauztu kravas automašīnu

1 komentārs
Darba devējs pieprasa darbiniekam atmaksāt salauztu kravas automašīnu
Foto: Horia Varlan/Flickr

Kaspars pusotru gadu strādājis uzņēmumā Ceļu pārvalde par šoferi, kad darbā noticis negadījums un salūzusi kravas automašīna. Darba devējs pieprasa Kasparam atmaksāt piecus tūkstošus eiro. Sākumā uzņēmējs noliedz, ka prasījis naudu, sakot, ka “te ir Eiropa, nevis Āfrika”, taču pretējo pierāda Kaspara un viņa iepriekš notikušas sarunas ieraksts.

Negadījums notika 15. janvārī, mēģinot iekraut kravu. Izrādījās, ka tā ir par smaga un kravas kaste no automašīnas nolūzusi.

Kā tas notika?

Kaspars, kā ierasts, saņēmis zvanu no dispečera, un devies uz noteikto punktu, kur automašīnā tika iekrauta krava. Pēc tam viņš devās kravu svērt uz svariem, un tur viņam tika pateikts, ka svars ir par lielu, tādēļ ir jādodas to izkraut. Brīdī, kad iedarbināts hidrauliskais pacēlājs, kravas kaste nogāzusies nost.

Darba devējs nenodrošina iespēju noteikt kravas svaru nedz šoferim, nedz kādam citam. To nosaka, tikai dodoties uz svariem, uzsver Kaspars.

Darba devējs piedāvā Bez Tabu komandai “pudeli”

Darba devējs – a/s Ceļu pārvaldnieks īpašnieks Adigjozals Mamedovs -, kurš plašākai sabiedrībai zināms ar to, ka viņa vadītais uzņēmums ilgus gadus baudīja monopola stāvokli Rīgas reģionā, nodrošinot Neatliekamās un medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) spēkratus un šoferus, notikušajā vaino Kasparu. Viņš prasa Kasparam sabojāto kravas kasti atlīdzināt, samaksājot piecus tūkstošus eiro.

Bēdīgu slavu ieguvušais A. Mamedovs vispirms piedāvā raidījuma Bez Tabu komandai kopīgi iedzert, bet pēc tam norāda, ka no darba atlaistais Kaspars neesot ievērojis darba formalitātes, taču naudas pieprasīšanu no bijušā darbinieka viņš noliedz.

”Muļķības! Vai es, kuram ir visa kā, varētu prasīt cilvēkam, kuram nekā nav, 5000 eiro? Mēs taču esam Eiropā, nevis Āfrikā,” saka Mamedovs.

Taču Bez Tabu rīcībā nonācis šī uzņēmuma vadības un Kaspara sarunas ieraksts:

Vadība: Tā ir 100% jūsu vaina.
Kaspars: Nē, tā nav mana vaina. Es to mašīnu neiekrāmēju.
Vadība: Aprēķini liecina, ka jums ir jāmaksā pieci tūkstoši eiro! Maksāsi, kā mīļais, jo ir likums!

Pēc sarunas ieraksta noklausīšanās uzņēmējs maina taktiku un mazliet piesardzīgāk paziņo – ja spēkrats maksā piecus tūkstošus, tad Kasparam arī būs jāmaksā pieci tūkstoši, tādējādi apliecinot to, ko pavisam citādā tonī jau bija paudis Kasparam iepriekš.

Kā tas var beigties?

Tikmēr Valsts darba inspekcijā stāsta, ka darba devējam vispirms ir jāpierāda, ka kravas kastes salaušana bijusi darbinieka vaina, un tikai tad šos zaudējumus var piedzīt. Arī šādā gadījumā piedzīšana iespējama tikai tad, kad ar darbinieku ir panākta rakstveida vienošanās un darbinieks piekrīt, ka tā ir viņa vaina. Ja darbinieks tam nepiekrīt, tad to var mēģināt pierādīt tiesas ceļā. Tiesa gaidāma arī Kaspara un Ceļu pārvaldes gadījumā, jo neviena puse nav gatava piekāpties.

Jāpiebilst, ka A. Mamedovam piederošs uzņēmums a/s Rīgas Sanitārā transporta autobāze par 6,2 miljoniem eiro iegādājās 88,73% uzņēmuma Ceļu pārvalde akcijas no Rīgas pašvaldības. Darījums notika 2013. gada pavasarī. Iepriekš raidījums Nekā personīga ziņoja, ka laikā pirms un pēc darījuma A. Mamedovs un viņa biznesa partneri dāsni ziedojuši Andra Amerika partijai Gods kalpot Rīgai.

Skaties video!

1 komentārs