DAP: Dabas skatu filmēšanu ar droniem būtu jāsaskaņo

1 komentārs

Šķietami nevainīgs lidojums un filmēšana ar dronu var beigties ļoti bēdīgi. Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) aicina visus, kuri, izmantojot bezpilota lidaparātus, vēlas filmēt dabas skatus, vispirms saņemt dabas aizsargu atļauju.

Pretējā gadījumā var ciest gan dzīvnieki, gan arī tehnika.

Lāču māte bezpalīdzīgi noraugās, kā viņas mazulis cenšas pievarēt milzīgo, sniegoto nogāzi. Šāds video pavisam nesen iekaroja daudzu cilvēku uzmanību. Pēc redzētā daudzi dabas draugi, nespējot palikt vienaldzīgi, nolēma atgādināt par noteikumiem, kas jāievēro, filmējot ar dronu.

Latvijā ir daudzas dabas teritorijas, kur mitinās aizsargājami dzīvnieki, norāda Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts. Rūcošo bezpilota lidaparātu dzīvnieki parasti uztver kā nezināmu apdraudējumu, un viņu uzvedība var kļūt agresīva, tādējādi apdraudot gan sevi, gan arī tehniku.

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts Jānis Greivulis piebilst, ka filmēšanu vajadzētu saskaņot. Ja ir nepieciešamība filmēt, tad ir jāvēršas pārvaldē un rakstiskā iesniegumā jānorāda vieta, laiks un filmēšanas pamatojums.

Dabas aizsargi jau vairākkārt ir novērojuši internetā video materiālus, kas tapuši nesaskaņojot. Lai arī noteikumi paredz naudas sodu par pārkāpumu, līdz šim materiālu autori sodu nav saņēmuši. Svarīgākais ir aizsargāt dabas vērtības, tāpēc dabas aizsargi aicina filmēšanu ar dronu iepriekš saskaņot. To var izdarīt elektroniski, sazinoties ar Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniekiem.

Nacionālajos parkos lidojumi atļauti bez saskaņojuma virs 300 metriem. Taču droniem tas patiesībā nepalīdz, jo civilās aviācijas aģentūras noteikumi paredz, ka dronu augstāk par 120 metriem Latvijā nedrīkst lidināt.

1 komentārs