Dabas takas bez atkritumu urnām. Vai apmeklētāji tiešām sakopj aiz sevis?

0 Komentāru
Dabas takas bez atkritumu urnām. Vai apmeklētāji tiešām sakopj aiz sevis?
ILZE ZVĒRA, F64

Latvijā ir dabas takas, kur jau mēnesi vairs nav atkritumu urnu. Turklāt iecerēts, ka tuvākā gada laikā šādu vietu būs arvien vairāk. Kas notiek dabas takās, kur šobrīd vairs nav kur izmest atkritumus?

Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieks Leons Učilnieks ir cilvēks, kurš tīra atkritumu urnas Ķemeru nacionālajā parkā. Esam atbraukuši pie Kaņiera ezera, kur ir putnu novērošanas tornis. Šeit vienīgā urna tika demontēta pirms piecām nedēļām.

Leons visu šo laiku pēc urnas demontāžas braucis pie Kaņiera ezera, lai pārbaudītu, cik te ir tīrs. Tieši pie putnu novērošanas torņa viņš nav bijis gandrīz nedēļu, bet ar redzēto ir apmierināts.

Mazie papīrīši, tai skaitā konfekšu, dažas čipsu pakas, cigarešu izsmēķi – tas ir viss ko esam sameklējuši pie Kaņiera ezera, vietā, kur vēl pirms piecām nedēļām stāvēja atkritumu urna. Kā var redzēt šajos arhīva kadros tā vienmēr bija pilna. Arī rudenī.

“Momentā nevar pāraudzināt cilvēkus, ar laiku, ar runāšanu, ar skaidrošanu. Tad viņi sapratīs,” norāda Leons Učelnieks.

Kopumā pēc viņa novērojumiem bez urnas krietni vairāk atkritumu nav palicis, lai gan rudens kopumā ir silts un apmeklētāju netrūkst. Tas nozīmē, ka cilvēki ņem līdz to, ko ir atnesuši. Urnu vietā tiek uzstādītas informatīvās zīmes ar āpsi. Šāda zīme uzlikta Ķemeru tīrelī, kuru gadā apmeklē 100 000 tūristu. Dabas aizsardzības pārvalde ir aprēķinājusi, ka atkritumu apsaimniekošana tās uzraudzītajos objektos gadā izmaksā ap 15 000 eiro.

“Galvenā pamatdoma ir tā, ka tos līdzekļus, kurus tērējam atkritumu savākšanai, varam novirzīt jaunu dabas taku veidošanai, esošo dabas taku uzturēšanai, nevis iet aiz cilvēkiem un vākt atkritumus. Tā ir līdzekļu ekonomija un pārvirzīšana uz jaunu dabas objektu veidošanu,” norāda Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Artūrs Jansons.

Kopumā dabas takās, kur urnas tika demontētas, atkritumu daudzums, kas ir mests zemē, nav palielinājies. Tāpēc jācer, ka informatīvo plāksnīšu izvietošana palīdzēs tūristiem sagatavoties šiem jaunajiem izaicinājumiem paņemt līdzi to, kas tika atnests uz dabas takām.

0 Komentāru