Dabasgāzes tirgus pēc tā atvēršanas izrādījies necerēti aktīvs

Pievienot komentāru

Dažu mēnešu laikā kopš dabasgāzes tirgus atvēršanas tirgotāju rindā iestājušies 25 uzņēmumi un daži jau pārvilinājuši gandrīz 300 klientu no līdzšinējā monopoluzņēmuma “Latvijas gāze” (LG).

”Sākotnējā aktivitāte ir ievērojami lielāka, nekā tas bija elektrībā, kad tirgus pirmo reizi atvērts 2007. gadā. Klientu apjoms lielāks, ir daudz aktīvāka, lielāka interese no tirgotājiem, no kuriem daudziem ir pieredze jau elektrības tirgū,” vērtēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītājs Rolands Irklis.

Kopumā gāzes līgumi jāpārslēdz aptuveni 10 000 uzņēmumu, tomēr lielākajai daļai gāzes patēriņš ir nebūtisks. Kopš jūnija no LG pakalpojumus vairs nepērk elektroapgādes uzņēmums ”Latvenergo”, kas nolēmis pats tirgot gāzi citiem un arī pats sevi nodrošina ar gāzi, tādējādi uzreiz LG atņemot ap 4 % tirgus.

”Mazumtirdzniecībā uz doto brīdi mums jau ir aptuveni 30 klienti. Daudziem klientiem ir spēkā vēl esošie gāzes piegādes līgumi ar esošo piegādātāju, kuri ietver sevī saistības, proti, gāze, kas obligāti jāizņem, lai izvairītos no sodiem,” skaidroja ”Latvenergo” ražošanas vadītājs Māris Kuņickis.

”Latvenergo” savām vajadzībām tagad iepērk gāzi, rīkojot konkursu, un jūnijā lētāka izrādījusies Krievijas gāze. Kā būs turpmāk – grūti prognozēt.

Dabasgāzes tirgus atvēršanu kā veiksmīgu vērtē arī Igaunijas enerģētikas uzņēma ”Eesti Energia” meitas kompānija Latvijā ”Enefit”, kas jau tirgo elektroenerģiju. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers stāsta, ka no 1. jūlija plānots piegādāt dabasgāzi 200 uzņēmumiem Latvijā un, viņaprāt, aktivitāte ir vērtējama kā augsta.

Gāzes tirgus atvēršanai gadu gatavojās uzņēmums ”AJ Power”, kas jūlijā ar gāzi nodrošinās jau vismaz 50 uzņēmumus.

LG pagaidām atturas komentēt savu pozīciju tirgū.

Tirgotāji novērojuši, ka daudziem klientiem nav skaidrs, kā veidojas dabasgāzes cena. Arī kopumā liels izaicinājums ir spēt izvēlēties izdevīgāko piedāvājumu, ko ietekmē arī konkurence gāzes vairumtirdzniecībā starp Krievijas ”Gazprom” un gāzi, ko šobrīd no Norvēģijas, Kataras un ASV piegādā caur sašķidrinātās gāzes termināli Lietuvā. Lai gan tiek sagaidīts, ka konkurences dēļ samazināsies gāzes izmaksas, tomēr atsevišķi tirgotāji prognozē, ka gāzes cena jūlijā būs par 5-10 % augstāka nekā jūnijā.

Bet gala rēķinu par gāzi no jūlija par 2-4 % vēl varētu palielināt pārvades tarifu pieaugums. Savukārt nākamgad, iespējams, gaidāms arī citu gāzes infrastruktūras izmantošanas tarifu pieaugums, kas jau šobrīd satrauc lielos gāzes patērētājus.

Pirmie slēgt līgumus atvērtā gāzes tirgū aicināti uzņēmumi, un tiem labāk ar kādu no gāzes tirgotājiem vienoties līdz 15.jūnijam. Pretējā gadījumā tie saņems gāzi jūlijā tā sauktās pēdējās garantētās piegādes ietvaros, kur cena varētu būt neizdevīgāka, jo to noteiks pēc mājsaimniecības tarifa ar 20 % uzcenojumu.

Lasi vēl