CVK vadītāja par ķibeli ar vēstulēm: Es aicinātu tomēr vēlētājus neapvainoties uz valsti, ka tas tā ir noticis

19 komentāri

Sestdien, 25. maijā, visi Latvijas balsstiesīgie iedzīvotāji aicināti doties pie vēlēšanu urnām un piedalīties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās. Ja kādu iemeslu dēļ šajā datumā to izdarīt nebūs iespējams, tad par tīkamāko deputātu kandidātu sarakstu būs iespēja nobalsot iepriekšējā balsošanā, sākot no trešdienas.

EP vēlēšanās tiek lietots Vēlētāju reģistrs, kas nozīmē, ka katram balsstiesīgajam Latvijas pilsonim ir noteikts viens vēlēšanu iecirknis, kurā šo sestdien jādodas balsot. Taču šīs vēlēšanas Latvijā būs unikālas, jo pirmo reizi iedzīvotājiem būs iespēja balsot arī trīs dienas iepriekš, turklāt – jebkurā vēlēšanu iecirknī visā valstī. Iepriekš nobalsot varēs dažas stundas trešdien, ceturtdien un piektdien.

Šīs vēlēšanas gan pavada arī liela ķibele, proti, daļa vēlētāju aizvien nezina, uz kuru iecirkni viņiem sestdien jādodas. Vēstuli no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP), kurā norādīts vēlēšanu iecirkņa numurs un adrese, šogad nesaņēma aptuveni puse balsstiesīgo iedzīvotāju. Taču šo informāciju vēl var uzzināt PMLP vai Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājas lapās, vai arī zvanot uz tālruni 67049999.

“Es aicinātu tomēr vēlētājus neapvainoties uz valsti, ka tas tā ir noticis, bet noskaidrot savu iecirkni un doties balsot, jo katra vēlētāja balss ir svarīga! Vēl pirms 100 gadiem mums nebija šādas iespējas, balsot vēlēšanās, ja mums tāda iespēja ir tagad, es tiešām aicinu to izmantot,” norāda CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

No Latvijas EP tiks ievēlēti astoņi deputāti, kopumā jaunais sasaukums ar 751 deputātu strādās piecus gadus. Arī pēc izmaiņām, ko nesīs Lielbritānijas izstāšanās no bloka, mūsu valsts deputātu skaits nemainīsies. Tiem, kuri domā, ka Briselē pieņemtie lēmumi ir kaut kas tāls, uz mums neattiecas, kļūdās, jo EP pieņem regulas un direktīvas, kas tiešā veidā ietekmē dalībvalstis, piemēram, nesenā datu regula vai plāns ierobežot plastmasas izstrādājumus. Turklāt 80% Latvijas likumu ir balstīti tieši Eiropas Savienības (ES) lēmumos.

“Latvijā 72% iedzīvotāju uzskata, ka Latvija ir ieguvusi no dalības ES, un tas ir vairāk nekā vidēji ES. Mēs varam brīvi ceļot pa ES, mēs varam izmantot eiro 19 valstīs, mēs varam brīvi sazvanīties ar mājiniekiem, esot ārzemēs. Galvenais, ka mēs varam dzīvot Eiropā, kur valda miers un drošība,” uzsver EP Biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

EP vēlēšanās varēs nobalsot ar pasi vai ID karti, iecirkņi durvis vērs plkst. 7.00 un būs atvērti līdz plkst. 20.00. Ja vēlētājs kādu kandidātu grib īpaši atbalstīt, vēlēšanu zīmē – rombā pretī viņa uzvārdam – jāievelk plusiņš; savukārt negatīvu attieksmi pret kandidātu var paust, nosvītrojot tā vārda un uzvārdu, nevis ievelkot mīnusiņu. Vēlēšanu biļetenā drīkst neveikt arī nekādas atzīmes, arī tādā gadījumā vēlēšanu zīme būs derīga, jo balss būs atdota par konkrētu partiju.

Provizoriskie rezultāti būs zināmi pusnaktī uz svētdienu – vienlaikus visās ES valstīs.