Cūkgaļai no mēra skartajām teritorijām būs īpašs marķējums

Pievienot komentāru
Cūkgaļai no mēra skartajām teritorijām būs īpašs marķējums
FOTO: LETA ()

Pēc Latvijas ierosinājuma pārskatīti Briseles ierobežojumi Āfrikas cūku mēra skartajām teritorijām. Jaunā kārtība ļaus cūkgaļu no veseliem dzīvniekiem tirgot visā Latvijas teritorijā. Vai tas ietekmēs cūkgaļas tirgu un kā patērētāji varēs atšķirt karantīnas zonas cūkgaļu?

Jau drīzumā Latvijas veikalu plauktos varētu parādīties cūkgaļa no Āfrikas cūku mēra stingrākās karantīnas zonas – Ziemeļvidzemes un Latgales. To paredz pēc Latvijas ierosinājuma pārskatītie Eiropas Komisijas noteikumi. Pie patērētājiem gan nonākšot gaļa tikai no veseliem dzīvniekiem.

“Cūkgaļa būs no veselām cūkām. Pie tam šī pārbaužu periodiskums, arī labaratorisko pārbaužu periodiskums ir pietiekami biežs, lai konstatētu slimību jau savlaicīgi. Tās viennozīmīgi būs veselās cūkas un šī gaļa ne ar ko neatšķirsies no pārējās gaļas, kas nonāk Latvijas tirgū,” norāda Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.

Cūkgaļu, kas nākusi no trešās karantīnas zonas, varēs tirgot Latvijā, bet ne citās Eiropas Savienības valstīs. Patērētāji to varēs atšķirt, pateicoties speciālam marķējumam. Tirgū, kur atšķirībā no veikaliem gaļa nav iepakota, pircējs varēs prasīt uzrādīt produkta izcelsmes dokumentus.  “Gaļai marķējums atšķirsies, ir tā saucamā veselības zīme, ko jūs uz gaļas vai produktiem redzat ovālu apzīmējumu ar dalībvalsts norādi un uzņēmuma numuru. Tad šai gadījumā šī zīme būs rombveida.”

Nozares speciālisti lēš, ka atļauj tirgot gaļu no krantīnas zonas cūkgaļas cenu Latvijas tirgū nepazeminās, bet paglābs no bankrota vai piespiedu restrukturizācijas atsevišķas saimniecības. Jau tagad vietējie cūkgaļas ražotāji spēj nodrošināt vien pusi no valstī nepieciešamās gaļas, pārējā pārsvarā nāk no Polijas un Lietuvas, kur arī ir konstatēts Āfrikas cūku mēris. Cūku audzētāju asociācija šādu lēmumu ļoti gaidījusi. Arī zemkopības ministrs līdzšinējo kārtību sauc par pārmērīgu.

“Mūsuprāt, tas ir pārlieku liels aizliegums, jo mēs šeit runājam par fermām, par kompleksiem, kur cilvēki ievēro biodrošības pasākumus, kur vispār nekas tāds nav noticis, bet mēs šo zonu velkam, velkam uz priekšu,” norāda Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Taujāts, vai iedzīvotājiem nebūs bail lietot uzturā cūkgaļu, kas nākusi no Āfrikas cūku mēra karantīnas zonas, Dūklavs atbild noliedzoši: “Es domāju, domāju, ka nebūs bail. Jūs pats tādu ēstu? Jā droši, droši, jo es tur neredzu galīgi.. Mēs daudzas lietas stipri pārspīlējam.”

Lēmums par jauno kārtību Briselē jau pieņemts. Spēkā tas stāsies pēc publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā vēstnesī.