Covid-19: valdība atbalsta līdz 50 eiro soda piemērošanu par mutes un deguna aizsega nelietošanu

10 komentāri

Krīzes vadības padome premjera vadībā otrdien atkal nāca kopā, lai precizētu pandēmijas laika noteikumus. Tā, piemēram, Ministru kabinets (MK) vienojās par soda mēriem: par deguna un mutes aizsega lietošanas noteikuma pārkāpumu varēs piemērot sodu līdz 50 eiro. Šo normu tūlīt skatīs arī Saeimā steidzamības kārtā. Izskanēja arī versijas par nākamajiem soļiem, ko varētu spert, ja Covid-19 izplatība nebremzēsies.

Ņemot vērā Covid-19 straujo izplatību un to, ka daļa sabiedrības joprojām neievēro valstī noteiktās prasības par obligātu sejas masku valkāšanu sabiedriskajās vietās, kur nav iespējams ievērot divu metru distanci, valdība šodien vienbalsīgi atbalstīja likumprojektu, kas paredz, ka par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu 10 līdz 50 eiro apmērā.

Lasi vēl: Nespējot kontrolēt Covid-19 izplatību, varētu ierobežot alkohola tirdzniecību un likt valkāt maskas arī darbavietās

“Ja mēs vēlamies vismaz tās pāris nedēļas vai ilgāku laiku, ko mēs nezinām kontrolēt, atgūt kontroli pār pandēmijas izplatību, tad arī sodošiem pasākumiem ir jābūt, nepietiek tikai ar veicinošiem pasākumiem,” teic tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Soda apmēru noteiks pašvaldības policija vai Valsts policija. Vienlaikus vēl tiks diskutēts par nepieciešamību noteikt sodus arī komersantiem, kuri pieļāvuši savās telpās apkalpot personas bez maskām. Tāpat radās diskusija par komersantu tiesībām neapkalpot šādas personas.

“Mēs esam noteikuši, ka maskas jānēsā veikalos, citās vietās. Tur ir divas puses, šī persona, kas nenēsā maskas, no otras puses, ir komersants, kurš pieļauj, ka viņš atrodas viņa telpās un var neievērot šo te likumu. Vai nebūtu jāizvērtē šīs te juridiskās personas vai viņu darbinieku sodīšanu ar brīdinājumu pirmajā reizē un pēc tam arī ar naudas sodiem?” vaicā zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

“Pievienojos Gerharda kunga replikai, mums vajadzētu padomāt kā nodrošināt to sistēmu, ka komersants, kura slēgtajās telpās ir vairāk nekā 30 cilvēku, būtu spiests atgādināt vai nepieļaut cilvēku ieiešanu telpās bez maskas, ar izņēmumu, ja cilvēkam ir ārsta zīme, ka viņš nevar lietot šo masku,” saka iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).

Vienlaikus valdība atbalstījusi precizējumu likumā, kas nosaka, ka mutes un deguna aizsegu – uzrādot ārsta zīmi – varēs nelietot persona, kas ir pārslimojusi Covid-19, kā arī pie konkrētiem nosacījumiem apmeklētāji tādos pasākumos, kuros ir fiksētas vai personalizētas sēdvietas.

“Mutes un deguna aizsegu lietošana sabiedriskās vietās, iekštelpās ir obligāta, nosakām, ka arī taksometru pārvadātāji lieto masku, ja nav norobežota šofera telpa ar fizisku barjeru. Papildinām noteikumus, ka līdz 6. novembrim mutes un deguna aizsegs nav jālieto pasākumos, ko rīko muzejs, bibliotēka, kultūras centri, teātri ar personalizētām sēdvietām,” norāda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Lai atvieglotu darbu Slimību profilakses un kontroles centra speciālistiem, valdība arī atbalstījusi Veselības ministrijas rosinājumu, ka izglītības iestādēm turpmāk būs jāinformē kontaktpersonas vai viņu likumiskos pārstāvjus par nepieciešamību atrasties mājas karantīnā, ja iestādē konstatēs Covid-19 infekcijas perēklis. Ministru prezidents vienlaikus aicina sabiedrību respektēt valdības lēmumus slimības ierobežošanā, lai nebūtu jāķeras pie vēl drastiskākiem instrumentiem un ekonomikas aizvēršanas.

“Mūsu stratēģija ir nodrošināt, ka tiešām cilvēki sekos šā brīža drošības pasākumiem tā, lai mēs varētu savaldīt Covid-19 uzliesmojumu un lai mums nebūtu jāķeras pie kaut kādiem ekonomikas ierobežojošiem pasākumiem, ja kolēģi uzskata, ka sodu mērs ir jāpieliek klāt, tad ir pilnīgi loģiski, ka mēs to izdarām pēc iespējas ātrāk,” vērš uzmanību premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Vienlaikus Krīzes padomes sēdē amatpersonas vienojušās sekmēt Covid-19 testēšanu un stiprināt Slimību profilakses un kontroles centra kapacitāti. Covid-19 likums būs spēkā tik ilgi, kamēr pastāvēs epidemioloģiskās drošības draudi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību.

10 komentāri