Covid-19 pandēmija: valdība otrdien lems par strādājošo pienākumu vakcinēties

17 komentāri

Valdībā otrdien gaidāmi būtiski lēmumi. Beidzot plānots noteikt, kādās profesijās drīkstēs strādāt tikai vakcinēti darbinieki. Ministri arī gatavojas paplašināt pakalpojumu klāstu, kas pieejams, tikai uzrādot Covid-19 sertifikātus.

Līdz šim nesekmīgi bijuši valdības centieni panākt, ka medicīnā, sociālajā aprūpē un izglītības nozarē drīkst strādāt tikai vakcinēti darbinieki. Vasarā valdībā tapa likuma labojumi, taču to pieņemšanai Saeimā nebija atbalsta. Tāpēc prasību vakcinēties nolemts paredzēt ne vairs ar likuma spēku, bet valdības noteikumos, ko pieņems otrdien.

“Ir skaidrs virziens, kurā mēs ejam, ka būs šajās trīs grupās noteikts pienākums vakcinēties. Par to nevajag šaubīties,” pauž premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Pirms nedēļas panāktā vienošanās paredz, ka prasība vakcinēties trīs nozarēs stāsies spēkā pirmajā novembrī, bet šo termiņu rītdienas sēdē vēl varētu precizēt.

Vienlaikus valdība plāno dot tiesības ikvienam darba devējam, izvērtējot riskus, noteikt obligātu prasību strādājošajiem vakcinēties.

“Tie lēmumi skar potenciāli arī plašāku loku, jo ir skaidrs, es domāju, lielākai daļai, ka vakcinācija ir vienīgā iespēja izvairīties cilvēkiem no hospitalizācijas vai arī vēl bēdīgāka iznākuma. Tas ir mūsu pienākums pieņemt šos lēmumus,” norāda labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP).

Lai mazinātu vīrusa izplatības risku, ministri arī vienojušies paplašināt pakalpojumu klāstu, ko var saņemt, tikai uzrādot vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanās sertifikātu.

“Šie rītdienas valdības lēmumi varētu viest būtiski lielāku skaidrību par to, kā šajā rudenī nodrošināt lielāku epidemioloģisko drošību. Jo kopumā situācija ir nopietna. Latvija ir šobrīd, šķiet, piektajā vietā attiecībā uz jauniem inficēšanās gadījumiem Eiropas Savienībā. Slimnīcu piepildījums strauji aug,” vērš uzmanību veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Kā norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA), ir ieilgušas diskusijas par jaunajām drošības prasībām tirdzniecības vietās: “Speciālisti turpina par šo jautājumu diskutēt un strādās pie tāda vienota redzējuma, kur būtu 100% viedoklis. Un tad arī šo jautājumu tālāk varētu skatīt valdības sēdē. Bet rītdien mēs šo jautājumu valdības sēdē neskatīsim.”

Pagājušajā nedēļā valdība konceptuāli atbalstīja ierosinājumu, ka Covid-19 sertifikāti būtu jāuzrāda, apmeklējot tirdzniecības centrus un lielveikalus. Bet gala lēmuma pieņemšana tomēr atlikta.

17 komentāri